Sport

Këngëtari i famshëm vendos bast për fitoren e Kanadasë ndaj Argjentinës, humb 300 mijë euro

Shkruar nga Liberale

Këngëtari i famshëm vendos bast për fitoren e Kanadasë

Drake, reperi i famshëm kanadez shpesh vendos baste me aksione të larta, si një shfaqje në mbështetjeje për kombin e tij, dhe përpara gjysmëfinales së Kupës së Amerikës të së martës midis Kanadasë dhe Argjentinës, ai bëri të njëjtën gjë.

Drake vendosi një bast 300,000 dollarë për të mundur Lionel Messin dhe kampionët e botës, në fuqi të FIFA-s, por humbi, pasi edhe Kanadaja e humbi 2-0 ndeshjen. Fitorja e çoi Argjentinën, në finale. 

Dhe duke pasur parasysh origjinën e Argjentinës, plus faktin që ajo mundi Kanadanë 2-0 në fazat e grupeve, basti qëndron për të paguar 2.88 milionë dollarë nëse ndodh një përmbysje.

Këngëtari i famshëm vendos bast për fitoren e Kanadasë

Kjo është “Copa America” e parë e Kanadasë, duke hyrë në turne  në vendin e 11-të nga 16 skuadrat. Megjithatë, bardhekuqtë fituan katër pikë gjatë ndeshjes së Grupit A për të kaluar në nokaut dhe më pas mundën Venezuelën me penallti, për të vendosur një revansh me Argjentinën.

Nëse Kanadaja mund Argjentinën dhe më pas fiton të gjithën, do të ishte fitorja e saj e parë e madhe në turne që nga shpallja e Kupës së Kombeve të Amerikës së Veriut në 1990.

Tifozët do të duhet të shpresojnë se basti nuk është shembulli më i fundit i "Mallkimit të Drake", për të cilin disa besojnë se u ndodh ekipeve dhe atletëve me të cilët vendos baste ikona e popit. Dhe nëse po shikojmë vetëm 2024-ën, nuk ka qenë e mirë ecuria për Kanadanë.

Ai vuri bast 500,000 dollarë edhe për Dallas Mavericks për të fituar finalet e NBA, dhe të njëjtën shumë për Edmonton Oilers për të fituar finalen e Kupës Stanley.

Asnjë bast nuk fitoi, pasi Mavericks humbën në pesë nga Boston Celtics, ndërsa Oilers  humbën 3-0, por në fund ranë në Florida Panthers.

Në vend që të fitonte potencialisht 2.41 milion dollarë, ai humbi 1 milion dollarë. Shto edhe 300 mijë dollarë që humbi së fundmi.

/Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH