Letërsi

LIBRI I DITËS: Romani "Sekrete të një nate vere", plot romancë e sjellë aq bukur nga Lisa Kleypas, puthja që nuk harrohet...

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: Romani "Sekrete të një nate vere", plot

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Sekrete të një nate vere

Gjinia: Roman

Autori: Lisa Kleypas

Shtëpia botuese: Bota shqiptare

Faqe: 400

Çmimi:1200 Lekë

Romani "Sekrete të një nate vere"

Anabela, Liliana, Evi dhe Dejzi janë katër gra të reja plot shpresa, ëndrra dhe frikëra, të lodhura duke pritur që burri i jetës së tyre të vijë t'i kërkojë, miqësia do t'i bëjë më të guximshme dhe të shkathëta dhe tani e tutje do të ndihmojnë njëra-tjetrën.

Anabela është magjepsëse dhe e kulturuar, me origjinë fisnike, por pa pajë. Dhe vetëm në përralla princërit martohen me vajzat e varfëra, ajo e di mirë këtë. Por krenaria e saj e akullt nuk e lejon ta pranojë vardisjen e Simon Hantit, borgjez i pasur dhe joshës i vrullshëm, shumë i ndryshëm nga aristokratët që do të donte të shtinte në lak. Të paktën deri kur ai i vjedh një puthje që nuk arrin ta harrojë më...

Kështu fillon midis të dyve një lojë joshjeje dhe dëshire, deri kur lëvizja më e paparashikuar nga të gjitha, dashuria, do t'i lërë pa frymë.

Pak nga jeta e autores

Lisa Kleypas është një autore amerikane, më e pëlqyer dhe e shitur e romaneve romantike historike dhe bashkëkohore. Në vitin 1985, ajo u emërua Miss Massachusetts 1985 dhe konkurroi në konkursin Miss America 1986 në Atlantic City.

Kleypas lindi më 5 nëntor 1964 në Temple, Teksas, nga Linda dhe Lloyd Kleypas, një arkitekt. Ajo filloi të shkruante romanet e saj romantike gjatë pushimeve të saj verore nga studimi i shkencave politike në Kolegjin Wellesley.

Prindërit e saj ranë dakord ta mbështesin atë për disa muaj pas diplomimit të saj, në mënyrë që ajo të mund të përfundonte dorëshkrimin e saj të fundit. Përafërsisht dy muaj më vonë, në moshën 21-vjeçare, Kleypas shiti romanin e saj të parë.

Në të njëjtin vit ajo shiti romanin e saj të parë, Kleypas u emërua Miss Massachusetts. Gjatë konkursit të saj në konkursin Miss America, Kleypas performoi një këngë që ajo kishte shkruar, duke i dhënë asaj një çmim "jofinaliste e talentuar".

Kleypas ka qenë një shkrimtare romantike me kohë të plotë që nga viti 1985. Romanet e saj janë renditur lart në listat kryesore të bestsellerëve, janë shitur në miliona kopje në mbarë globin dhe janë përkthyer në katërmbëdhjetë gjuhë të ndryshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH