Letërsi

LIBRI I DITËS: "Attached", si kuptimi i teorisë së lidhjes mund të na ndihmojnë për të gjetur dhe për të ruajtur dashurinë

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Attached", si kuptimi i teorisë së

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Attached

Origjinali: Attached

Kategoria: Udhërrëfyes praktik

Autori: Amir Levine, Rachel S.F Heller

Përktheu: Arben Shehu

Botues: Botart

Viti: 2024

Fq: 336

Mbi librin

A ekziston ndonjë shkencë për dashurinë? Në këtë libër novator, psikiatri e neuro-shkencëtari Amir Levine dhe psikologia Rachel S. F. Heller tregojnë se si kuptimi i teorisë së lidhjes - shkenca më e avancuar e marrëdhënieve njerëzore që ekziston sot - mund të na ndihmojë për të gjetur dhe për të ruajtur dashurinë.

Fusha e teorisë së lidhjes shpjegon se secili prej nesh në marrëdhëniet dashurore sillet në një nga këto tre menyra:

•NJERËZIT ANKTHIOZË - në lidhje janë gjithë kohës të shqetësuar për marrëdhëniet e tyre dhe, në përgjithësi i mundon frika se partneri nuk do të jetë i aftë për t’iu përgjigjur dashurisë së tyre.

• NJERËZIT BISHTNUES - në lidhje e shohin intimitetin si humbje të pavarësisë dhe vazhdimisht përpiqen që ta minimizojnë afërsinë.

• NJERËZIT E SIGURT - në lidhje nuk e kanë problem intimitetin dhe zakonisht janë të ngrohtë dhe të dashur.
16 LIBRA TË TJERA NË KËTË KATEGORI:

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH