Magazinë

Ja kush është Porsche më i shpejtë dhe më i fuqishëm në histori

Shkruar nga Liberale

Ja kush është Porsche më i shpejtë dhe më i

Sipas standardeve të njerëzve të thjeshtë, edhe Porsche Taycan bazë është shumë i shpejtë. Versioni standard arrin 100 km/h për 5.4 sekonda. Tani ka ardhur mbreti i ri i përshpejtimit dhe performancës së gjithanshme në gamë – Taycan Turbo GT.

Turbo GT është Taycan-i më i fuqishëm që kompania ka ndërtuar ndonjëherë dhe nëse numëroni disa sekonda mbiboost, është gjithashtu Porsche më i fuqishëm i prodhuar ndonjëherë.

Ai prodhon 789 kuaj/fuqi (580 kW) si standard. Kur aktivizohet kontrolli i lëshimit, fuqia rritet në 1,033 kuaj/fuqi (760 kW), ndërsa maksimumi 1,108 kuaj/fuqi (815 kW) është i disponueshëm në një interval të shkurtër kohor prej 2 sekondash. Për më tepër, çift rrotullimi maksimal i disponueshëm është 1,340 Nm.

Sipas Porsche, Taycan Turbo GT i ri përshpejton nga 0-100 km/h për 2.3 sekonda, ose 2.2 sekonda me paketën opsionale Weissach.

Shpejtësia 0-200 km/h zgjat përkatësisht 6.6 dhe 6.4 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 306 km/h.

Por kjo nuk është e gjitha. Një veçori e re kryesore është “Modaliteti i sulmit”, i cili zhbllokon një fuqi shtesë prej 163 kuaj/fuqi (120 kW) për 10 sekonda, një veçori e frymëzuar nga Formula E.

Ndërsa standardi Taycan tashmë kishte një funksion “shtytje-për-pass”, “Modaliteti i sulmit” ofron një nxitje më domethënëse dhe është më e lehtë për t’u aktivizuar dhe çaktivizuar me vozitjen e djathtë të timonit.

Blerësit mund të zgjedhin gjashtë ngjyra të ndryshme, duke përfshirë e kaltër të zbehtë.

Pjesa e brendshme është e veshur me material Race-Tex dhe lëkurë të zezë, ndërsa ulëset mund të rregullohen në 18 drejtime. Timoni GT Sport rrethon kabinën.

Çmimi i Porsche Taycan Turbo GT në Gjermani fillon nga 240 mijë euro. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH