Arte

30 vite histori/ PRAPASKENAT e filmit “Lista e Schindlerit” i Steven Spielberg

Shkruar nga Liberale

30 vite histori/ PRAPASKENAT e filmit “Lista e Schindlerit” i Steven


Më 4 mars 1994, 30 vjet më parë, në kinematë italiane u shfaq “LISTA E SCHINDLERIT” e Steven Spielberg.

Regjisori i “Cincinnati” kishte filluar të projektonte filmin sepse në vitet '90 i bëri përshtypje një antisemitizëm i përhapur në shoqërinë amerikane.

Ai u tmerrua nga fakti që mohuesit e Holokaustit u morën seriozisht nga media. Kjo është arsyeja pse ai ishte shumë i vendosur dhe i përpiktë në realizimin e filmit, zhvillimi i të cilit zgjati rreth 10 vjet.

Spielberg, megjithatë, nuk donte ta drejtonte sepse kishte frikë se përfshirja e tij e natyrshme nuk do t'i jepte drejtësi historisë, kështu që ia ofroi temën disa kolegëve. Martin Scorsese, u përgjigj se nuk ndihej komod me ofertën ngaqë nuk ishte hebre.

Roman Polanski do të deklaronte se nuk është gati të merrej me temën e Holokaustit pasi e kishte kaluar atë kur ishte fëmijë.
Ka shumë të ngjarë Billy që Wilder ra dakord sepse donte ta bënte filmin e fundit të karrierës së tij. Për fat të mirë, Spielberg ndryshoi mendje në fund dhe e realizoi filmin vetë.

Lista e Schindler, një film dramatik historik epik amerikan u shfaq në kinematë amerikane në vitin 1993 me regji dhe prodhim nga Steven Spielberg, shkruar nga Steven Zaillian. Filmi bazohet në romanin e vitit 1982 “Arka e Shindlerit” nga romancieri australian Thomas Keneally. Filmi ka në qendër Oskar Schindler, një industrialist gjerman që shpëtoi më shumë se një mijë refugjatë kryesisht polako-hebrenj nga Holokausti duke i punësuar në fabrikat e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH