Globi

Lukashenko: I kërkova Putin të mos e vrasë Prigozhin

Shkruar nga Liberale
Lukashenko: I kërkova Putin të mos e vrasë Prigozhin

Kreu i fortë i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha se i kishte kërkuar aleatit të tij Presidentit Vladimir Putin të mos vriste kreun e grupit mercenar Wagner, i cili javën e kaluar u përpoq të rrëzonte pushtetin kryesor të Rusisë.

Lukashenko, një aleat prej kohësh i Putinit, pretendoi se kishte negociuar për t'i dhënë fund kryengritjes së armatosur dhe ka thënë se do të pranonte rebelët e mërguar dhe shefin e Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, shkruajnë mediat e huaja.

"I thashë Putinit: ne mund ta humbim [Prigozhin)], nuk ka problem; nëse jo në përpjekjen e parë, atëherë në të dytën. Unë i thashë: mos e bëj këtë," tha ai në një takim të zyrtarëve të sigurisë, sipas medias shtetërore.

Mbështetësit e Putinit këmbëngulën se sundimi i tij nuk u dobësua nga revolta, e cila u pa gjerësisht si kërcënimi më i madh për autoritetin e Kremlinit që kur ai erdhi në pushtet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH