Aktualitet

"Klinton po merrej me Lewinsky-n, la Bin Laden të largohej", dalin dëshmi të reja për skandalin që tronditi Shtëpinë e Bardhë

Shkruar nga Liberale
"Klinton po merrej me Lewinsky-n, la Bin Laden të largohej",

Bill Clinton ishte aq i preokupuar me skandalin Lewinsky, saqë la pas dore çështjen e zjarrtë të gjetjes dhe kapjes së terroristit të rrezikshëm Osama bin Laden, duke i dhënë këtij të fundit mundësinë për të organizuar dhe ekzekutuar sulmin vdekjeprurës në Kullat Binjake. Deklarata e mësipërme mbështetet në librin e një ish-këshilltari të Shtëpisë së Bardhë, i cili gjithashtu kishte punuar në vitin 1996 si asistent i ish-presidentit amerikan, në kuadër të fushatës së tij për rizgjedhje.

Në librin e tij me kujtime POWER: THE 50 TRUTHS, Doug Schoen - i cili ka punuar si për politikanët demokratë ashtu edhe për republikanë, përfshirë Donald Trump - e quan Clinton "Elvis Presley i politikës amerikane". Sipas Schoen, Presidenti i 42-të i Shteteve të Bashkuara ishte një nga politikanët më karizmatikë që ka njohur, duke pasur një aftësi për të nxitur simpatinë dhe mbështetjen e të tjerëve.

Por këshilltari veteran me një karrierë 50-vjeçare nuk mund ta kuptonte kurrë se si Clinton shfaqi një mungesë të tillë disipline duke kryer marrëdhënie seksuale me Monica Lewinsky, asokohe një praktikante në Shtëpinë e Bardhë, një veprim që prishi mandatin e tij të dytë dhe ndoqi përgjithmonë reputacionin e tij. “E pashë shembjen nga afër dhe me lëvizje të ngadalta torturuese, nga brenda Shtëpisë së Bardhë. Unë pashë fushatën tinëzare të 'pëshpëritjeve' të orkestruara nga Shtëpia e Bardhë për të diskredituar Lewinsky-n," shkroi Schoen, sipas New York Post.

“Kishte gjithashtu një ndikim serioz në sigurinë kombëtare. Më 20 gusht 1998, Clinton urdhëroi sulme me raketa lundrimi kundër al-Kaedës në Sudan dhe Afganistan si hakmarrje për bombardimin e ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani. Por bin Laden u largua me Operacionin Ranch Infinite, siç quheshin bastisjet... Në mes të skandalit Levishney, administrata Clinton nuk u fokusua mjaftueshëm për ta ndjekur në mënyrë agresive bin Ladenin , i cili përdori avantazhin që kishte dhe dha goditjen e tij sërish më 11 shtator 2001”, shkruan ai.

Skandali seksual që shënoi mandatin e dytë të Clintonit ndikoi gjithashtu në karrierën politike të gruas së tij, argumenton Schoen, duke i atribuar marrëdhëniet e dashurisë së ish-presidentit pjesërisht humbjes së Hillary Clinton ndaj Trump në vitin 2016.

“Gjatë kohës që ajo ishte kandidate dhe pas disa skandaleve seksuale, e kaluara e tij ishte si një lak në qafë. Hillary dhe Bill nuk flisnin për një kohë pas humbjes, më thanë njerëzit e afërt të tyre. Ajo dukej se e fajësoi atë për humbjen me një diferencë kaq të ngushtë”.

Sipas Schoen, Clinton nuk e kuptoi kurrë se cili ishte problemi me atë që ndodhi dhe gjithmonë pretendonte se pranimi pasiv i seksit oral nuk përbënte seks. “Deri më sot ai duket i hutuar për bujën që u bë. Kur Lewinsky bashkëprodhoi një mini-serial për rastin në vitin 2021, fakti që ai nuk donte t'i kërkonte faljen që ajo kërkonte ishte thellësisht zhgënjyese për mua", thotë ish-këshilltari./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH