Showbiz

I shkruar me dorë, teksti i këngës së David Bowie shitet për 57,000 paund

Shkruar nga Liberale
I shkruar me dorë, teksti i këngës së David Bowie shitet

Teksti i këngës së David Bowie "The Jean Genie", i shkruar me dorë, është shitur në ankand për 57,000 paund.

Kënga, e marrë nga albumi 'Aladdin Sane', u publikua në vitin 1972 dhe arriti në vendin e dytë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.

Ylli i rokut fillimisht ia dha atë fansit amerikan, Neil Peters, pasi ai themeloi klubin e fansave me bazë në Nju Jork në 1973.

Sipas Dan Hampson të Omega Auctions, pronari vendosi të shesë tekstet e Bowie për hitin e tij 'Starman' të shiten për 203,500 paund në 2022.

Fleta e tekstit 'Jean Genie' përbëhet nga 18 rreshta, të titulluar, datuar dhe firmosur nga këngëtari legjendar.

Hampson tha se vlerësimi i para-shitjes së fletës ishte midis 50,000 dhe 70,000 £.

Ai tha se shitësi kishte "në pronësi të kësaj letre të pabesueshme për disa vite dhe vendosi ta shesë pasi pa çmimin e mahnitshëm "Starman" të marrë vitin e kaluar"./Liberale.al

 

https://youtu.be/kMYg_Ra4cr8

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH