Globi

Gjykata e Hagës refuzon kërkesën e Thaçit për lirim të përkohshëm

Shkruar nga Liberale
Gjykata e Hagës refuzon kërkesën e Thaçit për lirim

Gjykatësi i Dhomave të Specializuara të Hagës, Nicolas Guillou, refuzoi kërkesën e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për lirim të përkohshëm, të cilën e kishte depozituar që më 4 dhjetor.

Thaçi ndodhet në ambientet e paraburgimit në Hagë që prej fillimit të nëntorit, kur është arrestuar nën akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas arsyetimit të Gjykatës, për refuzimin e kërkesës për lirim, thuhet që ekziston mundësia që Thaçi të arratiset si dhe të shkatërrojë, fshehë apo ndryshojë prova.

Gjykatësi i procedurës paraprake ua ka refuzuar kërkesën për lirim të përkohshëm më parë edhe Veselit, Selimit dhe Krasniqit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH