Aktualitet

Gazetarja bën Palermon të flasë shqip, “jo veç mafie”

Shkruar nga Liberale
Gazetarja bën Palermon të flasë shqip, “jo veç

Siç dhe është bërë e njohur prej disa muajve, Ilnisa Agolli tashmë i është bashkuar gjigandit mediatik Euronews me qendër Shqipërinë.

Ajo që ngjalli jo pak kuriozitet në shtypin e shkruar këtë muaj, ishte roli i saj në përballjen e kësaj sfide të re. Qoftë për të bashkuar shqiptarët e shpërndarë në çdo cep të globit, po aq sa për t’i treguar botës se ngjarjet e mëdha në rrotën e historisë mund të rrëfehen edhe nga gazetarë që vijnë nga një vend i vogël si ky i yni.

Agolli, pas një rrugëtimi të gjatë nëpër fshatrat e Shqipërisë si dhe vendeve të Ballkanit, rikthehet me këtë projekt që kapërcen kufijtë. Kufij jo vetëm gjeografik por edhe ato të kulturave, mendimeve, botëkuptimeve njerëzore.

Në një realitet si i yni ku kapërcimi i sinoreve dikur ishte një ëndërr e frikur apo një mëkat vdekjeprurës, sot kufijtë kanë një tjetër kuptim.

E për ta njohur këtë, Agolli ka nisur një mision i cili nuk sjell veç panoramën e një tjetër bote nga e jona, por na bën të kuptojmë dhe reflektojmë.

Agolli ka vizituar së fundmi Palermon ku nën optikën e saj do shohim anën tjetër të këtij qyteti që dikur të ngjallte ankth kur e kujtoje për shkak të historisë, ndërsa pas këtij dokumentari tundimi për ta vizituar bëhet akoma edhe më i madh.

Euronews zbulon sekretet e Palermos, qytetit që vret me këngë. Keni dëgjuar shumë për Palermon, keni njohur historinë e Giovani Falcones, jeni intriguar me bëmat e mafies por ama ende nuk e njihni realitetin tjetër. Atë të një qyteti që zgjohet me adrenalinë dhe fle me kureshtjen se çdo të ndodhë nesër.

Cila është e vërteta Palermos?

Video e plotë:

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH