Kronikë

EMRAT/ Vrasja mafioze në Itali, katër persona të arrestuar mes të cilëve edhe një shqiptar

Shkruar nga Liberale
EMRAT/ Vrasja mafioze në Itali, katër persona të arrestuar mes

Policia arrestoi katër persona për vrasjen mafioze të 61-vjeçarit Cosimo Nardelli, i cili u qëllua për vdekje jashtë shtëpisë së tij me dy të shtëna pistolete në bark mbrëmjen e 26 majit në via Cugini.

Autori i dyshuar i vrasjes ishte Cristian Aldo Vuto, ndërsa Francesco Vuto kishte drejtuar skuterin me të cilin të dy kishin mbërritur në vendin e vrasjes. Policia njoftoi edhe një urdhër-arrest të pestë ndaj Ramazan Kaslit, me origjinë shqiptare, i akuzuar së bashku me Paolo dhe Cristian Aldo Vuto, për tentativën e vrasjes së Cristian Troia, 24 vjeç, i cili u qëllua në gju natën mes 12 dhe 13 prillit të kaluar ndërsa ishte në Piazza Pio XII.

I riu do të ishte ndëshkuar pasi kishte biseduar me ish të dashurën e njërit prej të dyshuarve. Kasli përfundoi në arrest shtëpie dy javë më parë pasi iu gjet një armë.

Motivi i vrasjes së Nardellit, sipas hetuesve, duhet kërkuar në konfliktet e lidhura me menaxhimin e një ferme ku ishin partnerë djali i viktimës, vëllai i tij Tiziano dhe bashkëshortja e këtij të fundit. Nardelli u lirua përsëri në gusht të vitit të kaluar pasi kreu 17 vjet burg pas dënimit të tij për komplot për vrasjen e 27-vjeçarit Alessandro Cimoli, i cili u godit me thikë për vdekje më 31 gusht 2006 në dalje të një shtëpie ferme të braktisur në fshat midis Ahut dhe Talsano.

Masat u kryen nga agjentët e ekipit celular të drejtuar nga menaxheri Cosimo Romano, në kuadër të hetimeve të koordinuara nga prokurorët Milto Stefano De Nozza i DDA të Leçes dhe Francesco Sansobrino i prokurorisë së Tarantos. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH