Kosova

E quajti “llum terrorist”, Kurti: Mund të flas për qëndrimet e Vuçiç, por jo për nivelin e tij arsimor

Shkruar nga Liberale
E quajti “llum terrorist”, Kurti: Mund të flas për

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është përgjigjur një deklarate të mëhershme të Aleksandar Vuçiç, i cili e kishte quajtur “llum terrorist”.

Kosova dhe Serbia po përballen me presion ndërkombëtar për të arritur një marrëveshje në fillim të pranverës.

Gazeta franceze thotë se, në pamje të parë, Kurti dhe Vuçiç duket se janë liderët më të pamundur për të arritur një marrëveshje, me presidentin serb duke iu referuar publikisht homologut të tij kosovar si “llum terrorist”.

“Mund të flas për qëndrimet e presidentit të Serbisë, por jo për nivelin e tij arsimor”, tha Kurti.

Kurti po ashtu ka thënë se nuk do të lejojë “të shantazhohet” dhe se presioni duhet të bëhet mbi Serbinë e jo mbi shtetit më pro-amerikan në Ballkan, Kosovën. Ai ka lënë të kuptohet se do të vazhdojë të rezistojë ndaj presionit për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH