Globi

Britania në “kaos”, temperaturat bien -10 gradë brenda natës

Shkruar nga Liberale
Britania në “kaos”, temperaturat bien -10 gradë brenda

Juglindja e Anglisë përgatitet për dëborë e acar, pasi dimri në këtë vend nisi zyrtarisht një ditë më parë, kur u regjistrua nata më e ftohtë e 9 muajve të fundit, me temperaturat që zbritën menjëherë deri në minus -10 gradë Celsius.

Autoritetet paralajmërojnë për një përkeqësim të rrufeshëm të kushteve atmosferike, dhe për rrebeshe shiu në rajonet bregdetare, ndërsa më në brendësi të vendit nis dëbora me akumulime kryesisht në male e kodra.

Kryebashkiaku i Londrës, Sadik Khan aktivizoi një ‘protokoll emergjence nga moti i keq”, me qëllim hapjen e qendrave pritëse për të pastrehët që të cilët temperaturat nën zero në kryeqytet, i gjejnë në rrugë.

Mediat vendase flasin për një rritje prej 300 përqind të shitjes së ngrohësve me panele, 200% ato të radiatorëve dhe 115% kaldajat.

Poll
SHQIPENGLISH