Bota

U kapën duke vendosur trëndafila të bardhë në kujtim të Adolf Hitlerit, ndalohen katër gjermanë

Shkruar nga Liberale

U kapën duke vendosur trëndafila të bardhë në kujtim

Katër gjermanë u kapën duke vendosur trëndafila të bardhë në kujtim të Adolf Hitlerit në shtëpinë ku lindi diktatori nazist në Austrinë perëndimore në përvjetorin e lindjes së tij dhe njëri i dha një përshëndetje Hitlerit teksa pozonin për foto, tha policia.

Hitleri lindi më 20 prill 1889 në Braunau am Inn. Pas grindjeve të gjata për të ardhmen e shtëpisë ku ai lindi, puna filloi vitin e kaluar për ta kthyer atë në një stacion policie, një projekt që synonte ta bënte atë jo tërheqëse si një vend pelegrinazhi.

Të hënën, policia në provincën e Austrisë së Epërme tha se katër gjermanët, dy motrat dhe partnerët e tyre në të 20-at dhe në fillim të të 30-tave, shkuan në ndërtesë të shtunën për të vendosur trëndafila të bardhë në dritaret e saj.

Katër të rinjtë akuzohen për shkelje të ligjit austriak që ndalon simbolet e nazizmit.

Poll
SHQIPENGLISH