Kosova

Vuçiç shkarkon kryetarin e komunës së Preshevës, reagon Shqiprim Arifi: Po vazhdojnë traditën e Millosheviçit si në '90!

Shkruar nga Liberale

Vuçiç shkarkon kryetarin e komunës së Preshevës,

Shqiprim Arifi është shkarkuar nga posti i kryetarit të Komunsës së Preshevës.

Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, përmes një postimi në Facebook, duke theksuar se këtë e ka bërë “pushteti autoritar i Beogradit”.

Arifi ka thënë se ky regjim tashmë ka instaluar një organ të përkohshëm deri në zgjedhjet e ardhshme.

“Dje në mesnatë, pushteti autoritar i Beogradit, në mënyrë arbitrare dhe duke mos ndjekur asnjë procedurë ligjore, si dhe pa asnjë njoftim zyrtar, regjimi serb dhe antishqiptar duke vazhduar traditën e Millosheviqit të viteve të 90ta, në mënyrë të dhunshme më SHKARKUAN nga posti i Kryetarit të Komunës së Preshevës. Njëkohësisht, ky regjim antishqiptar dhunshëm instaloi një organ të përkohshëm deri në zgjedhjet e ardhshme”, ka thënë Arifi.

“SHKARKIMI i dhunshëm i imi, mesnatën e mbrëmshme, pa asnjë procedur ligjore dhe asnjë njoftim, ndodh menjëherë pas kërcënimit të fundit publik të Vuçiqit në këtë javë dhe 24 orë pasi u dënova nga Gjykata serbe për vendosjen e flamurit kombëtar shqiptar më 28 Nëntor”, ka vijuar Arifi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH