Kosova

Vjosa Osmani dënon vrasjen e gruas nga bashkëshorti në Pejë: Ky femicid ka marrë përmasa të jashtëzakonshme, duhet të ndalet!

Shkruar nga Liberale

Vjosa Osmani dënon vrasjen e gruas nga bashkëshorti në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dënuar vrasjen e gruas sot nga bashkëshorti në Pejë. Ajo ka theksuar se të gjithë e kanë për detyrë të mbrojnë gratë dhe vajzat.

“Fatkeqësisht, sot të gjithë jemi zgjuar në mëngjes me lajmin e tmerrshëm për vrasjen edhe të një gruaje nga bashkëshorti i saj.

Ky fenomen i tmerrshëm që po e plagos shoqërinë dhe shtetin tonë, ky femicid i cili për fat të keq ka marrë përmasa të jashtëzakonshme, duhet të ndalet me çdo kusht.

Dhe, mënyra e vetme për ta ndaluar atë është në qoftë se rizgjohemi të gjithë si shoqëri, si shtet, e si komb. Rizgjohemi sërish në këmbë kundër këtij fenomeni sepse nuk jemi jetë vajzash e grash për të humbur”, deklaroi Osmani.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH