Kosova

Festa e Kurban Bajramit, Albin Kurti i tregon myftiut Tërnava një histori nga fëmijëria e tij

Shkruar nga Liberale
Festa e Kurban Bajramit, Albin Kurti i tregon myftiut Tërnava një

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkuar sot në selinë e BIK’ut, ku u prit nga myftiu Naim Tërnava. Kurti i tregoi Tërnavës për një ngjarje kur ishte i ri në moshë.

Një herë e mbaj mend, shumë moti është kjo, nuk e di sa vjet i kam pasë, nashta 4, nashta 5. Fillum na me u gëzu për Kurban Bajram dhe tu na shpjegu gjyshja qysh 1/3 duhet me ia dhënë kojshive e të afërmve, 1/3 një familjes të varfër e lishin gjet ma larg e me e mbajt veç 1/3. Një vajzë e tezës tha gjyshe pse Bajrami i Madh, se thojshin Bajrami i madh Bajrami i vogël, jo Fitër e Kurban Bajrami, pse Bajrami i Madh tri ditë e Bajrami i Vogël katër. Përgjigjen e gjyshes nuk e harroj, përgjigja e nënës Naile ke kështu: Bajrami i Madh është mas Ramazanit e nuk duhet me tepru e Bajrami i Vogël për me nda me tjertë, sa ma gjatë qe e ushtron aq ma mirë”, tha Kurti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH