Globi

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruajnë marrëveshje partneriteti ndërsa Kim premton 'mbështetje të plotë' për luftën e Putinit në Ukrainë

Shkruar nga Laert MIRAKU

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruajnë marrëveshje partneriteti

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un nënshkruan të mërkurën një partneritet të ri që përfshin një zotim për ndihmë të ndërsjellë nëse secili vend përballet me "agresion", në një pakt që erdhi pasi të dy përballen me përplasje të përshkallëzuara me Perëndimin.

Detajet e marrëveshjes nuk ishin menjëherë të qarta, por ajo mund të shënojë lidhjen më të fortë midis Moskës dhe Phenianit që nga fundi i Luftës së Ftohtë . Të dy krerët e përshkruan atë si një përmirësim të madh të marrëdhënieve të tyre, duke mbuluar sigurinë, tregtinë, investimet dhe lidhjet kulturore e humanitare. 

Të dy u takuan ndërsa Putin vizitoi Korenë e Veriut për herë të parë në 24 vjet. Samiti erdhi ndërsa SHBA dhe aleatët e saj shprehin shqetësime në rritje për një marrëveshje të mundshme armësh, në të cilën vendi i siguron Moskës municionet e nevojshme për luftën e saj në Ukrainë në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transferimeve të teknologjisë që mund të rrisin kërcënimin e paraqitur nga armët bërthamore të Kim. dhe programi i raketave.

Kim tha se të dy vendet kishin një "miqësi të zjarrtë" dhe se marrëveshja ishte "traktati më i fortë ndonjëherë" mes tyre, duke e vendosur marrëdhënien në nivelin e një aleance. Ai u zotua për mbështetje të plotë për luftën e Rusisë në Ukrainë.

Putin tha se ishte një "dokument përparimtar" që pasqyron dëshirën e përbashkët për të çuar marrëdhëniet në një nivel më të lartë.

Koreja e Veriut dhe ish- Bashkimi Sovjetik nënshkruan një traktat në vitin 1961, i cili sipas ekspertëve kërkonte ndërhyrjen ushtarake të Moskës nëse Veriu do të sulmohej. Marrëveshja u hodh pas rënies së BRSS, e zëvendësuar nga një pakt në 2000 që ofronte garanci më të dobëta sigurie. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse marrëveshja e re ofron një nivel të ngjashëm mbrojtjeje si traktati i vitit 1961.

Kim i bëri një pritje luksoze Putinit, duke e takuar atë në aeroport, ku të dy shtrënguan duart, u përqafuan dy herë dhe hipën së bashku në një limuzinë. Autokolona e madhe u rrotullua nëpër rrugët e kryeqytetit të ndriçuara me shkëlqim, ku ndërtesat ishin zbukuruar me flamuj gjigantë rusë dhe portrete të Putinit.

Pasi kaloi natën në një bujtinë shtetërore, Putin u prit në një ceremoni në sheshin kryesor të qytetit, i mbushur me dhjetëra mijëra spektatorë, duke përfshirë fëmijë me tullumbace dhe njerëz të veshur me bluza të koordinuara në të kuqe dhe të bardhë. dhe ngjyrat kombëtare blu të të dy vendeve. Turma të mëdha u rreshtuan në rrugë, duke brohoritur "Mirë se erdhe Putin" dhe valëvitnin lule dhe flamuj të Koresë së Veriut dhe Rusisë.

Putin dhe Kim përshëndetën një roje nderi dhe kaluan nëpër një tapet të kuq. Kim prezantoi anëtarët kryesorë të udhëheqjes së tij duke përfshirë ministrin e Jashtëm Choe Son Hui; ndihmësi i lartë dhe sekretari i partisë në pushtet Jo Yong Won; dhe motra e fuqishme e liderit, Kim Yo Jong .

Ndërsa bisedimet filluan, Putin falënderoi Kim për mbështetjen e Koresë së Veriut në Ukrainë, pjesë e asaj që ai tha se ishte një "luftë kundër politikave hegjemoniste imperialiste të SHBA-së dhe satelitëve të saj kundër Federatës Ruse".

Putini përshëndeti lidhjet që ai i gjurmoi me ushtrinë sovjetike që luftonte ushtrinë japoneze në Gadishullin Korean në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe mbështetjen e Moskës për Phenianin gjatë Luftës Koreane.

Se çfarë lloj mbështetjeje ishte premtuar në marrëveshje nuk u saktësua. Kim ka përdorur gjuhë të ngjashme në të kaluarën, duke thënë vazhdimisht se Koreja e Veriut mbështet atë që ai e përshkruan si një veprim të drejtë për të mbrojtur interesat e Rusisë dhe duke fajësuar krizën "politikën hegjemoniste" të Perëndimit të udhëhequr nga SHBA. 

Koreja e Veriut është nën sanksione të rënda të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për programin e saj të armëve, ndërsa Rusia gjithashtu përballet me sanksione nga Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj perëndimorë për agresionin e saj në Ukrainë. 

Zyrtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut akuzojnë Veriun se i ka ofruar Rusisë artileri, raketa dhe pajisje të tjera ushtarake për përdorim në Ukrainë, ndoshta në këmbim të teknologjive dhe ndihmës kryesore ushtarake. Të martën, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha se në muajt e fundit, Uashingtoni e ka parë Korenë e Veriut “të transferojë në mënyrë të paligjshme dhjetëra raketa balistike dhe mbi 11,000 kontejnerë municionesh për të ndihmuar përpjekjet luftarake të Rusisë”. 

Si Pheniani ashtu edhe Moska mohojnë akuzat për transferime armësh, të cilat do të shkelnin sanksionet e shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që Rusia miratoi më parë.

Së bashku me Kinën, Rusia ka siguruar mbulim politik për përpjekjet e Kim-it për të avancuar arsenalin e tij bërthamor, duke bllokuar vazhdimisht përpjekjet e udhëhequra nga SHBA-ja për të vendosur sanksione të reja të OKB-së ndaj Veriut për testet e tij të armëve.

Në mars, një veto ruse në Kombet e Bashkuara i dha fund monitorimit të sanksioneve të OKB-së kundër Koresë së Veriut për programin e saj bërthamor, duke nxitur akuzat perëndimore se Moska po kërkon të shmangë shqyrtimin ndërsa blen armë nga Pheniani.

Këshilltari i Putinit për çështjet e jashtme, Yuri Ushakov u tha gazetarëve në Phenian se liderët shkëmbyen dhurata pas bisedimeve. Putini i dhuroi Kim-it një limuzinë Aurus të prodhuar nga Rusia dhe dhurata të tjera, duke përfshirë një set çaji dhe një kamë oficeri detar. Ushakov tha se dhuratat e Kim për Putinin përfshinin vepra arti që përshkruanin liderin rus.

Mediat ruse thanë se Kim do t'i bënte një pritje Putinit përpara se të nisej për në Vietnam . 

Përveç sigurisë, Putin tha se partneriteti përfshin bashkëpunim në fushat politike, tregtare, investimesh, kulturore dhe humanitare. Ai shtoi se Rusia nuk do të përjashtonte zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak-teknik me Korenë e Veriut sipas marrëveshjes.

Sipas faqes së internetit të Kremlinit, ata nënshkruan gjithashtu një marrëveshje për ndërtimin e një ure rrugore në kufirin e tyre dhe një tjetër për bashkëpunimin në kujdesin shëndetësor, edukimin mjekësor dhe shkencën.

Kim u citua të thoshte se marrëveshja "do të bëhet një forcë shtytëse që përshpejton krijimin e një bote të re shumëpolare".

Në Uashington, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se vizita e Putinit në Korenë e Veriut ilustron se si Rusia përpiqet, “në dëshpërim, të zhvillojë dhe forcojë marrëdhëniet me vendet që mund t'i ofrojnë asaj atë që i nevojitet për të vazhduar luftën e agresionit që ajo filloi kundër Ukrainë.”

Koo Byoungsam, zëdhënës i Ministrisë së Unifikimit të Koresë së Jugut, e cila merret me çështjet ndërkoreane, tha se qeveria e Seulit ende po interpretonte rezultatet e samitit, duke përfshirë edhe reagimin e Rusisë nëse Veriu sulmohet.

Kina është aleati më i madh i Koresë së Veriut dhe linja e shpëtimit ekonomik, duke llogaritur pjesën më të madhe të tregtisë së vendit. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Lin Jian tha se shkëmbimet e nivelit të lartë midis Moskës dhe Phenianit janë "marrëveshje dypalëshe midis dy shteteve sovrane", pa dhënë një vlerësim specifik të marrëveshjeve.

Sam Greene i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane tha se udhëtimi i Putinit në Phenian është një tregues se sa i kujdesshëm është ai në disa vende të tjera që nga pushtimi i Ukrainës. Më parë, “kanë qenë gjithmonë koreano-veriorët që vinin në Rusi. Nuk ishte e kundërta”, tha ai.

Udhëtimi është një mënyrë e mirë për ta bërë "Perëndimin nervoz" duke demonstruar se Moska ka interesa dhe ndikim përtej Ukrainës, shtoi Greene.

Veriu gjithashtu mund të kërkojë të rrisë eksportet e fuqisë punëtore në Rusi dhe aktivitete të tjera për të marrë valutë të huaj në kundërshtim me sanksionet e OKB-së, sipas një raporti nga Instituti për Strategjinë e Sigurisë Kombëtare, një institut kërkimor i drejtuar nga agjencia kryesore e spiunazhit të Koresë së Jugut. Me gjasë do të ketë bisedime për zgjerimin e bashkëpunimit në bujqësi, peshkim dhe miniera dhe promovimin e mëtejshëm të turizmit rus në Korenë e Veriut, tha instituti.

Tensionet në Gadishullin Korean janë në pikën e tyre më të lartë në vite, me ritmin e testeve të armëve të Kim-it dhe stërvitjeve të kombinuara ushtarake që përfshijnë SHBA-në, Korenë e Jugut dhe Japoninë, duke u intensifikuar në një cikël kokë më kokë. 

Koretë janë përfshirë gjithashtu në një luftë psikologjike të stilit të Luftës së Ftohtë që përfshinte Korenë e Veriut duke hedhur tonelata plehrash në Jug me balona, ​​dhe Jugu duke transmetuar propagandë kundër Koresë së Veriut me altoparlantët e saj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH