Globi

Papa Françesku u lan këmbët grave të burgosura, ato preken nga gjesti i tij dhe shpërthejnë në lot

Shkruar nga Liberale

Papa Françesku u lan këmbët grave të burgosura, ato preken

Papa Françesku vizitoi burgun e grave në Romë, ku iu lau këmbët 12 grave të burgosura, një rit tradicional i së Enjtes së Madhe, në fillim të fundjavës së Pashkëve.

Ati i Shenjtë 87-vjeçar, i cili përballet me disa probleme shëndetësore edhe gjatë këtij procesi qëndroi i ulur në karrigen me rrota.

Rituali i larjes së këmbëve zhvillohet të enjten para Pashkëve dhe synon të imitojë momentin kur Jezu Krishti një natë para se të vdiste u lau këmbët  dishepujve të tij.

Papa Françesku  e ka zhvilluar  këtë ceremoni jashtë territorit të Vatikanit dhe e ka realizuar duke larë këmbët të burgosurve, refugjatëve dhe personave më aftësi të kufizuara që prej zgjedhjes së tij në krye të Selisë së Shenjtë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH