Globi

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma në male, PRONAT më të shtrenjta në botë: 1 miliard parcela në shkretëtirë!

Shkruar nga Liberale

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Pallatet dhe pronat legjendare në SHBA, Evropë dhe Azi në rritje, kryesojnë garën në tregun global të pasurive të paluajtshme. 

Vila përballë detit apo në male të larta, ferma, rezidenca dhe prona më të shtrenjta për shitje në botë janë të vendosura në SHBA dhe Evropë, ndërsa destinacionet e tjera në botën arabe dhe Azi tani kanë një prani të konsiderueshme.

Toka më e shtrenjtë në botë, e vlen 999,999,999 dollarë, pra 1 miliard. E vendosur në Brawley, Kaliforni, është 1600 hektarë të ngjashëm me shkretëtirën. Por “sekreti” i saj qëndron nën tokë, siç reklamojnë shitësit, fsheh të paktën 1 miliard ton gips.

Casa Encantada

Me një çmim prej 195 milionë dollarësh, dikush mund të blejë Casa Encantada në Bellagio Road në Los Angeles . Konsiderohet si një nga rezidencat më të bukura në SHBA, ndodhet në një pronë prej 34 hektarësh në një vend strategjik me pamje nga Bel Air Country Club dhe përmban 7 dhoma gjumi, 20 banja, dhoma të mëdha ndenjeje, një pishinë spektakolare dhe më shumë. Rezidenca është ndërtuar në vitin 1937 nga arkitekti James E. Dolena, dhe është një nga pjesët më të rëndësishme të arkitekturës në Los Anxhelos. Restauruar dhe rinovuar me përpikëri nga Peter Marino. Përveç ambienteve të brendshme mbresëlënëse, gjurmët e tyre lënë kopshtet me belveder dhe barin e pafund.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Për skijimin në Aspen

Të gjithë ata që duan ski dhe mund të paguajnë 80 milionë dollarë sigurisht që do të zgjidhnin Aspenin e famshëm në Kolorado dhe Ranch në Owl Creek. Një fermë normale prej 50 hektarësh, siç tregon emri i saj, e fshehur në pyje, të cilat zakonisht janë të mbuluara me borë. Ka 8 dhoma gjumi, një pishinë të nxehtë, dy vaska, një dhomë kinemaje, një bodrum, por edhe një… pellg me troftë. Ndodhet vetëm 5 minuta nga ashensorët e skive Snowmass dhe Buttermilk dhe 12 minuta nga qendra e Aspenit. Është ndërtuar në vitin 2005 dhe pronari aktual i saj paguan 129,457 dollarë në vit në tatimin mbi pronën.

Nëse një milioner preferon detin, atëherë është edhe ishulli privat në ujërat e Florida Keys, i shoqëruar nga një pallat në plazhin përballë të Ocean Reef Club. Sigurisht, vetë ishulli prej 100 hektarësh ka një shtëpi, një marinë për 20 varka, 2 fusha tenisi që mund të shndërrohen në një platformë helikopterike, pasi është vetëm 10 minuta me helikopter nga Miami , por edhe të gjithë infrastrukturën e nevojshme (uji, energji elektrike etj.) a.).

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Vihet re se Ocean Reef Club ka gjithçka nga një aeroport dhe fusha golfi në një qendër mjekësore, një hotel dhe restorante për të gjitha shijet. Ishulli privat ofrohet nga Barnes International dhe brokera të tjera me një çmim prej 75 milionë dollarësh ose 68.82 milionë euro.

Aventura e “The One”

Këto çmime të egra jo gjithmonë “kapen”. Tipike është rasti i të famshmit ” The One ” në Bel Air, Los Anxhelos, një nga pronat më të mëdha të banimit në SHBA, me 21 dhoma gjumi, 42 banja dhe gjithçka tjetër që mund të imagjinohet, nga një klub nate, rrugicë bowling, verë 10,000 shishe. bodrum, pishina deri në një kinema me 50 vende.

Është ideja e producentit të filmit dhe më vonë agjentit të pasurive të patundshme Nile Niami dhe arkitektit Paul McClean, të cilëve iu deshën gjashtë vjet për t’u ndërtuar. Ajo doli në treg si rezidenca private më e shtrenjtë me një çmim prej 500 milionë dollarësh. Më pas, në janar 2022, çmimi i saj ra në 295 milionë dollarë, duke mbetur shtëpia më e shtrenjtë për shitje në SHBA në atë kohë. Më në fund, megjithatë, pak më vonë, në mars 2022, ajo iu shit për 141 milionë dollarë Richard Saghian, CEO i Fashion Nova.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Në Evropë

Duke u larguar nga SHBA dhe duke ardhur në Evropë, Londra mban titullin me disa nga shtëpitë më të shtrenjta për shitje në botë.

Me një çmim prej 314 milionë dollarë, The Holme është një rezidencë e madhe në Parkun Regent të Londrës , duke e bërë atë shtëpinë më të shtrenjtë në planet në vitin 2023. Ka një histori mbi 200 vjeçare dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 16 hektarësh. Që daton në shekullin e 19-të (ndërtuar në 1818) dhe pronarë të shquar duke përfshirë anëtarë të familjes mbretërore saudite, ndërtesa dykatëshe 2700 m2. Përfshin 40 dhoma gjumi, dhoma ngrënie, sallone dhe biblioteka, një sauna, si dhe një fushë tenisi.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Cannes nuk mund të mungonte në “koleksionin” e shtëpive më të shtrenjta në botë. Atje Barnes International po lançon Villa Font de Veyre me një çmim prej 120 milionë euro. Ka një sipërfaqe prej 3070 m2. dhe ka rreth 40 dhoma dhe komoditete të tilla që klasifikohet si “pallat”. Përveç dhomave kryesore, ka një pishinë, sauna, dhomë masazhi, xhakuzi, palestër, kinema, sallë funksioni, bodrum vere, dhe gjithçka tjetër që mund të imagjinohet, madje edhe një kasafortë.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Cezarea

Cezarea, prona më e shtrenjtë për shitje në Izrael, u drejtohet mbretërve apo princave . Me një çmim prej 89.9 milionë dollarë, ajo është një “vilë e stilit mbretëror e frymëzuar nga arkitektura barok dhe rokoko” mahnitëse me pamje nga Mesdheu. Sipërfaqja prej 2,71 hektarësh përfshin një sërë lehtësish luksoze, duke përfshirë një banjë me palestër, sauna, pishinë të brendshme dhe 2 shatërvane me skulptura romake, një pishinë të madhe të jashtme me stereo të integruar dhe më shumë. Dekorimi i brendshëm përfshin mozaikë prej mermeri natyral, oniks dhe… ari 14 karat, dysheme me parket, qilima mëndafshi, llambadarë kristali dhe mobilje të zgjedhura me porosi.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Dubai dhe Hong Kong

Jashtë Evropës, dallohen disa prona në rajone të ndryshme, por kryesisht në Dubai dhe Hong Kong. Në të dytin, në fakt, një pronë ultraluksoze në zonën e njohur të Gjirit Repulse po shitet për 280 milionë dollarë. Kjo është një ndërtesë pesëkatëshe që në vitin 2019 u shndërrua në një shtëpi të pavarur me 11 dhoma gjumi, tetë banjo, me një kopsht privat dhe një tarracë të madhe me çati me pishinë dhe pamje nga qyteti dhe deti.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Në Dubai , i cili është kthyer në një magnet për të pasurit dhe të famshmit, një penthouse mahnitës po shitet për 90.9 milionë dollarë. Ndodhet në rrokaqiellin Orla në Palm Jumeirah, duke ofruar pamje të pashoqe. Ka një sipërfaqe totale prej 4,900 m2. dhe përfshin gjashtë dhoma gjumi, dhjetë banja dhe gjithçka tjetër që mendja e njeriut mund të mendojë për t’u kualifikuar si “mishërimi i luksit”.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Mjaft e lartë në këto lista të pronave mitike të botës është Turqia. Pasuria Yalikavak në Bodrum vlerësohet në 100 milionë dollarë dhe është rezidenca më e shtrenjtë në lagje. Prona është e zhvilluar në një sipërfaqe prej 18 hektarësh dhe hapësirat e saj të brendshme arrijnë në 4000 m2. 22 dhomat e gjumit ofrojnë hapësirë ​​të bollshme për të akomoduar shumë mysafirë, ndërsa pallati ka pishina, spa, sauna, hamami dhe dhomë masazhi. Në të njëjtën kohë, është edhe “e gjelbër” pasi nevojat e tij për energji mbulohen nga panelet diellore.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

ENFIA 1.4 MILION $. Në vitin

E mbetur në SHBA , prona më e shtrenjtë, e “arritur tashmë” në listat e Premier Sotheby’s International Realty, është Gordon Pointe në Florida, për ta marrë atë duhet paguar 295 milionë dollarë. Kjo është sigurisht një pronë unike prej 36 hektarësh në pjesën më të shtrenjtë të zonës, lagjen Port Royal.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Ka një vilë me 6 dhoma gjumi dhe… 20 banja, si dhe dy bujtina, ndërsa ndodhet përballë një plazhi privat të lagur nga ujërat e Gjirit të Meksikës. I gjithë mjedisi të kujton një ishull privat ekzotik. Sigurisht që ka një faktor që duhet marrë parasysh pasi prona i nënshtrohet një takse vjetore, diçka si ENFIA-ja jonë, prej 1.4 milionë dollarësh. Megjithatë, ky ndoshta nuk është problem për blerësit e mundshëm të këtij niveli.

Megjithatë, nëse dikush dëshiron thjesht një… parcelë toke për të ndërtuar rezidencën e tyre sipas shijeve të veta, Christie's International Real Estate ofron një të tillë në Bulevardin Ocean në Palm Beach, Florida . Një tokë e mahnitshme përballë detit me një çmim prej 200 milionë dollarësh.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Penthouse në katin e 131

Agjencitë kryesore të pasurive të paluajtshme mund të mbulojnë të gjitha opsionet. Pra, për ata që nuk duan izolim, por preferojnë Nju Jorkun e zhurmshëm , ndoshta nuk ka zgjidhje më të mirë se apartamenti nën çati në Central Park Tower, i konsideruar si rrokaqiejt më i lartë rezidencial në botë.

Duke pretenduar të jetë rezidenca më e lartë në planet, kjo pronë zë tre katet e fundit, me nivelin më të ulët në katin e 129-të. Kjo pronë unike përfshin dhjetëra hapësira, nga suitat dhe sallat e ballit deri tek tarraca me pamje panoramike të Nju Jorkut. Çmimi i saj është 195 milionë dollarë.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Pallati 2500 m2. me një kopsht prej 3300 m2.

Megjithatë, ka edhe prona unike pranë liqeneve më të famshëm në Evropë. Villa Laglio në resortin luksoz të Como në Itali është një rast i tillë. Vila kryesore shtrihet në mbi 2500 m2. dhe plotësohet nga një kopsht i mirëmbajtur prej 3300 m2. e cila përzihet në mënyrë harmonike me pishinën e jashtme prej 75 m2. Me gjithsej 7 dhoma gjumi dhe 17 banja ofron komoditet absolut, ndërsa brenda pronës ka një pishinë të brendshme 25 m2, një bodrum me kapacitet 2000 shishe, një sallë lojrash, një dhomë bilardo dhe një kinema në shtëpi.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Çmimi i tij nuk bëhet i ditur, por vlerësohet rreth 65 milionë euro. Pak më i ulët është çmimi i Villa Versailles në Lugano të Zvicrës dhe pranë liqenit me të njëjtin emër, duke qenë prona më e shtrenjtë në zonën e gjerë që ka 6 dhoma gjumi të mëdha dhe komoditetet përkatëse.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Me pamje nga Akropoli

“E tashmja” greke jepet me Athinën tashmë të famshme Majestic, në Dionysios Areopagitou, projektuar nga G. Tzivelis dhe sot në pronësi të një kompanie të kryqit arab Tahnoun bin Zayed Al Nayan.

FOTO MAHNITËSE/ Vila përballë detit, apo rezidenca e ferma

Me 9 apartamente luksoze me sipërfaqe totale 2113 m2. dhe me pamjen e saj unike të Akropolit, agjencitë ndërkombëtare të pasurive të paluajtshme po e ofrojnë atë me një çmim prej 48 milionë euro, duke e bërë kështu pronën më të shtrenjtë në Athinë, ndoshta edhe në Greqi./ Përgatiti A.Menalla/ Liberale.al- Burimi: Protothema.gr

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH