BE

PROFIL/ Në gjendje kritike për jetën! Kush është Robert Fico, kryeministri prorus që kërkonte “sovranitetin” e Sllovakisë dhe u plagos sot

Shkruar nga Liberale

PROFIL/ Në gjendje kritike për jetën! Kush është Robert

Kryeministri sllovak Robert Fico është në gjendje të rëndë për jetën pasi u plagos nga të shtënat pas një eventi politik pasditen e së mërkurës.

Fico, 59 vjeç, lindi në vitin 1964 në ish-Çekosllovaki. Anëtar i Partisë Komuniste para shpërbërjes së komunizmit, ai mori një diplomë juridiku në 1986 dhe u zgjodh për herë të parë në parlamentin e Sllovakisë në 1992 si anëtar i Partisë së Majtë Demokratike.

Ai për disa vite në 1990 punoi si agjent qeveritar dhe përfaqësonte Republikën Sllovake përpara Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe Komisionit Evropian për të Drejtat e Njeriut. Në vitin 1999, u bë kryetar i partisë Smer (Drejtimi), ku ka qenë një figurë kryesore.

Ai dhe Smer janë përshkruar më shpesh si populistë të majtë, megjithëse Fico është krahasuar edhe me politikanë të krahut të djathtë si kryeministri nacionalist i Hungarisë fqinje, Viktor Orbán.

Fico u kthye në pushtet në Sllovaki vitin e kaluar, pasi kishte shërbyer dy herë si kryeministër, nga 2006 në 2010 dhe sërish nga 2012 në 2018. Mandati i tij i tretë e bëri atë kreun e qeverisë më jetëgjatë në historinë e Sllovakisë.

Qeveria e Sllovakisë miratoi një plan të mërkurën, më 15 maj 2024 për të ndërtuar një njësi tjetër bërthamore, një vend që mbështetet shumë në prodhimin e energjisë elektrike bërthamore. Njësia e re me nga 1200 megavat do të ndërtohet në vendin e centralit bërthamor Jaslovske Bohunice, nga kompania dominuese e energjisë, Slovenske Elektrarne, e cila aktualisht operon dy njësi bërthamore.

Pas pesë vitesh në opozitë, partia e Ficos fitoi zgjedhjet parlamentare vitin e kaluar me një platformë pro-ruse dhe anti-amerikane. Ai u zotua t'i japë fund mbështetje ushtarake Ukrainës nga ana e vendit të tij, ndërsa po lufton me pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë dhe ka argumentuar se NATO dhe Shtetet e Bashkuara provokuan Moskën në luftë.

Pas fitores së tij në zgjedhje, qeveria e re ndaloi menjëherë dërgesat e armëve në Ukrainë. Mijëra njerëz dolën në mënyrë të përsëritur në rrugë në të gjithë Sllovakinë për të protestuar kundër politikave pro-ruse dhe politika të tjera të Ficos, përfshirë planet për të ndryshuar kodin penal për të eliminuar një prokuror të posaçëm kundër korrupsionit dhe për të marrë kontrollin e medias publike.

Rikthimi i Ficos në pushtet shkaktoi shqetësim në mesin e kritikëve të tij se ai dhe partia e tij – e cila ishte njollosur prej kohësh – do ta largonin Sllovakinë nga kursi i saj properëndimor. Ai u zotua të ndiqte një politikë të jashtme "sovrane", premtoi një qëndrim të ashpër kundër migracionit dhe organizatave joqeveritare dhe bëri fushatë kundër të drejtave të LGBTQ+.

Fico fitoi një reputacion për përplasjet e tij kundër gazetarëve dhe u përball me akuza penale në vitin 2022 për gjoja krijimin e një grupi kriminal dhe shpërdorim të pushtetit. Në vitin 2018, ai dhe qeveria e tij dhanë dorëheqjen mes polemikave pasi gazetari investigativ sllovak Ján Kuciak u vra së bashku me të fejuarën e tij. Kuciak kishte raportuar për krime të lidhura me taksat që implikonin politikanë të nivelit të lartë sllovak.
Fico është i martuar dhe ka një fëmijë.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH