Showbiz

“Barbie Botox”, trendi i ri që po bën “namin” në TikTok

Shkruar nga Liberale

Brenda një muaji nga premiera botërore e filmit “Barbie”, hashtag-u #BarbieBotox ka arritur mbi 11 milionë shikime në TikTok.

Ndonëse gjatë filmit protagonistja që luan kukullën e njohur të fëmijëve, nuk shihet duke bërë Botox, ajo arriti të shkaktojë një furi globale rreth trajtimit dhe u bë shkak që miliona vajza të dynden te dermatologu i tyre duke kërkuar një Botox Barbie!

Çfarë është Barbie Botox?

Është një trajtim që nuk aplikohet në fytyrë, si botoksi i njohur që synon rrudhat. Përkundrazi, aplikohet në trup dhe më konkretisht në muskujt trapezoidë të vendosur në nivelin e shpatullave me synimin për të skalitur pjesën e sipërme të bustit dhe për të dhënë një figurë më të rafinuar që të kujton atë të kukullës së njohur. Trendi po përhapet me shpejtësi, veçanërisht në SHBA dhe Australi, me shumë krijues të përmbajtjes që “ngarkuar” përvojën e tyre personale në mediat sociale.

Në këto video, vajzat e reja shihen duke vizituar mjekun e tyre dhe duke shijuar një Botox Barbie, i cili aplikohet me rreth 6-10 goditje në çdo muskul trapezius në të djathtë dhe të majtë të qafës, dhe më pas ngarkojnë foto të rezultatit të trajtimit, i cili ofron shpatulla më të holla dhe një qafë më të lartë./abcnews.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH