Globi

Amnesty International akuzon Rusinë për krime lufte

Shkruar nga Liberale
Amnesty International akuzon Rusinë për krime lufte

Amnesty International ka akuzuar Rusinë për krime lufte, në përpjekje për të pushtuar qytetin verilindor të Ukrainës, Kharkiv.

Në një raport të ri prej 40 faqesh, Amnesty ka dokumentuar përdorimin e municioneve thërrmuese dhe mjeteve të tjera të ndaluara për zonat e civilëve.

"Bombardimet e përsëritura të lagjeve të banuara në Kharkiv janë sulme që vranë dhe plagosën qindra civilë, dhe si të tilla përbëjnë krime lufte," thuhet në raport.

"Kjo është e vërtetë si për sulmet e kryera duke përdorur grupime, ashtu edhe për ato të kryera duke përdorur lloje të tjera raketash dhe predha artilerie të padrejtuara, të cilat janë të ndaluara kur përdoren në afërsi të vendbanimeve të civilëve."

Studiuesit e Amnesty thonë se ata "dokumentuan shtatë sulme në zona të ndryshme të Kharkiv, ku gjetën fishekë të municioneve thërrmuese 9N210 ose 9N235".

"Raketat lëshojnë dhjetëra nën-municione në ajër, duke i shpërndarë ato pa dallim në një zonë të madhe me përmasa qindra metra katrorë. Për më tepër, municionet thërrmuese kanë një shkallë të lartë pluhuri, me një përqindje të lartë që dështojnë të shpërthejnë në goditje dhe kështu në mënyrë efektive shndërrohen në mina tokësore, të cilat përbëjnë një kërcënim për civilët, shumë kohë pas.”

Amnesty tha gjithashtu se Rusia ka përdorur PTM-1S, "një minë e vogël".

Donatella Rovera, këshilltarja e lartë e Amnesty International për përgjigjen ndaj krizave, tha se hetimi ishte "një tregues i mëtejshëm i shpërfilljes së plotë të jetës së civilëve".

“Njerëzit janë vrarë në shtëpitë e tyre dhe në rrugë, në kënde lojërash dhe në varreza, ndërsa ishin në radhë për ndihma humanitare, ose duke blerë ushqime dhe ilaçe,” tha ajo. "Përdorimi i përsëritur i municioneve thërrmuese të ndaluara gjerësisht është tronditës."

Zyrtarët rusë kanë këmbëngulur në mënyrë të përsëritur se ata nuk synojnë civilët.

Konventa e Kombeve të Bashkuara për Municionet Thërrmuese, e cila hyri në fuqi vitin 2010, ndalon përdorimin e municioneve thërrmuese. Rusia nuk është palë në traktat (as Shtetet e Bashkuara)./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH