Aktualitet

Aktorët e Hollivudit nisin grevën historike, shkak pagat dhe përdorimi i AI

Shkruar nga Liberale
Aktorët e Hollivudit nisin grevën historike, shkak pagat dhe

Aktorët e Hollivudit kanë njoftuar se do t'i bashkohen një greve të skenaristëve në mbylljen më të madhe të industrisë për më shumë se 60 vjet.

Rreth 160,000 interpretues do të ndalojnë punën në mesnatë në Los Angeles, duke ndalur shumicën e filmave dhe produksioneve televizive në SHBA.

Skuadra e aktorëve të ekranit (SAG) dëshiron që gjigantët e transmetimit të bien dakord për një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe kushte më të mira pune. Ajo gjithashtu dëshiron të mbrojë aktorët nga uzurpimi nga kopjet dixhitale.

Sindikata - e njohur zyrtarisht si Screen Actors Guild- Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios, ose SAG-AFTRA - kërkon garanci që inteligjenca artificiale (AI) dhe fytyrat dhe zërat e krijuar nga kompjuteri nuk do të përdoren për të zëvendësuar aktorët.

Ndërkohë që greva zgjat, aktorët nuk mund të shfaqen në filma apo as të promovojnë filma që ata kanë realizuar tashmë.

Si rezultat, yjet Cillian Murphy, Matt Damon dhe Emily Blunt lanë premierën e Oppenheimer të Christopher Nolan në Londër të enjten mbrëma pasi u shpall greva.

Regjisori i filmit, Christopher Nolan, i tha audiencës së kinemasë se ata "ishin larguar për të shkruar shenjat e tyre të piketave", duke shtuar se ai i mbështeti ata në luftën e tyre.

Disa aktorë dolën në Instagram për të shprehur mbështetjen e tyre për grevën, duke përfshirë yllin e Better Call Saul, Bob Odenkirk, Cynthia Nixon të Sex and the City dhe veteranin e Hollivudit, Jamie Lee Curtis.

Piketimi do të fillojë të premten në mëngjes jashtë selisë qendrore të Netflix në Kaliforni, përpara se të kalojë në Paramount, Warner Bros dhe Disney.

Për të adresuar shqetësimet në lidhje me përdorimin e AI, studiot e mëdha kanë ofruar atë që ata e quajnë një "propozim novator" që do të mbronte ngjashmërinë dixhitale të aktorëve dhe do të kërkonte pëlqimin e tyre kur kopjet dixhitale përdoren në shfaqje ose bëhen ndryshime.

Por sindikata e hodhi poshtë ofertën e bërë nga Aleanca e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit (AMPTP).

Drejtori ekzekutiv kombëtar i SAG dhe kryenegociatori, Duncan Crabtree-Ireland, tha se ishte e papranueshme.

"Ata propozojnë që interpretuesit tanë të sfondit duhet të jenë në gjendje të skanohen, të paguhen për pagën e një dite dhe kompania e tyre duhet të zotërojë atë skanim të imazhit të tyre, ngjashmërinë e tyre dhe duhet të jetë në gjendje ta përdorë atë për pjesën tjetër të përjetësisë," ai tha. "Nëse mendoni se ky është një propozim novator, ju sugjeroj të mendoni përsëri."

Për filmat në prodhim, greva do të thotë se një pjesë e madhe e punës do të bëhet e pamundur. Edhe në rastet kur xhirimet tashmë kanë përfunduar, aktorët nuk do të jenë të disponueshëm për ri-xhirime dhe elementë të tjerë thelbësorë të procesit të krijimit të filmit.

Shfaqjet televizive që janë ende duke u filmuar gjithashtu do të duhet të ndalen, megjithëse në disa raste mund të lidhen marrëveshje midis interpretuesve dhe producentëve për të lejuar vazhdimin e punës.

Yjet më të mirë të Hollivudit nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ngjarje për të promovuar publikimet e reja dhe të ardhshme. Ngjarjet duke përfshirë Emmys dhe Comic-Con mund të riplanifikohen ose të zvogëlohen.

AMPTP tha se greva "me siguri nuk ishte rezultati që ne shpresonim pasi studiot nuk mund të funksionojnë pa interpretuesit që sjellin në jetë shfaqjet dhe filmat tanë televizivë".

"Sindikata ka zgjedhur për fat të keq një rrugë që do të çojë në vështirësi financiare për mijëra njerëz të panumërt që varen nga industria," shtohet deklarata e saj, shkruan BBC.

Një tjetër kërkesë e SAG-së e shërbimeve të transmetimit është që aktorët të marrin paga bazë dhe mbetje më të mëdha - që do të thotë pagesa të bëra për aktorët nga përsëritjet e filmave dhe programeve ku ata kanë luajtur.

Greva përfshin dhjetëra mijëra aktorë që marrin shumë më pak pagesa për pjesë të vogla sesa kolegët e tyre të listës A.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH