Kronikë

" Herët a vonë, e di që do më qëllojë", anulohet dënimi 21 vjeçar për pronarin italian, si e paralajmëroi bariu shqiptar vrasjen e tij nga biseda me familjarin

Shkruar nga Liberale
" Herët a vonë, e di që do më qëllojë",

Të tjera detaje janë zbuluar për vrasjen e bariut shqiptar, Qamil Hyraj, disa vite më parë në Itali.

Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, Gjykata e Kasacionit shfuqizoi dënimin me 21 vite e 4 muaj burg ndaj sipërmarrësit bujqësor Giuseppe Roi, i akuzuar për vdekjen e bariut shqiptar.

Hyraj ishte në moshën 23-vjeçare kur u vra me plumb në ballë, mëngjesin e 6 prillit 2014 në fshatin Porto Cesareo, në Torre Castiglione. Gjykata ka urdhëruar që të merret një vendim i ri apeli për të përcaktuar krimin, vrasje me dashje ose nga pakujdesia siç pretendohet nga avokatët mbrojtës Francesca Conte dhe Roberto Sisto. Ndërkohë, Gjykata e Lartë ka vendosur tashmë parashkrimin e krimit të armëmbajtjes.

Si në shkallën e parë ashtu edhe në atë të dytë, kufiri i akuzës ishte kapërcyer, vrasje me dashje, me keqdashje të mundshme në aspektin teknik, akuza që i ngarkohej të akuzuarit. Pronari i kompanisë u arrestua gjithashtu me akuzën e vrasjes me dashje.

Roi, në fakt, gjuante. Ai mbante armë dhe “shijonte” të shtënat me armë zjarri në mure dhe në kazanët në fshat midis Torre Lapillo dhe Torre Castiglione ku Hyraj menaxhonte kullotjen e kopesë së deleve në emër të punëdhënësit të tij.

“Herët a vonë do të më qëllojë”, i rrëfeu bariu i ri një familjari, sepse Roi e kishte qëlluar nga afër në një rast të mëparshëm. I riu shqiptar kishte mbërritur në Itali për të punuar. Ai bëri një jetë shumë të varfër dhe flinte në një shtrat e merrte me radhë menaxhimin e kullotës me një kushëri.

I riu nuk kishte precedentë penalë, kishte marrëdhënie të shkëlqyera me familjen dhe hetimet e kryera nga Karabinierët e Njësisë Hetimore përjashtuan lidhjet me persona të rrezikshëm. Nuk kishte armiqësi as në internet apo në rrjetet sociale. Por vetëm shumë kontakte me Roin. Vetëm punëdhënësi i tij mund të kishte qenë aty afërsisht në orën 12:55 më 6 prill 2014. Kjo konfirmohet nga tabulatet telefonike, pavarësisht faktit se ai jetonte shumë pranë vendit të krimit. As një kontakt telefonik me një mik të tij pak minuta para kohës hipotetike të vdekjes nuk u mor seriozisht në konsideratë. Përgjimet e organizuara nga hetuesit nuk çuan askund.

Sipas hetimeve, dyshohet se Roi ishte vendosur pas një muri kufitar për të monitoruar kullotën. Ai ka qenë në një lartësi të tillë sa që ka mundur ta shohë atë, sipas prokurorit. Në një distancë prej jo më shumë se 70 centimetra. Dhe duke u përballur me Hyrajn aq sa të mund ta shihte qartë. Pas goditjes së parë, punëtori u godit në ballë nga një plumb i dytë i cili e trullosi, duke e bërë atë të bjerë në tokë me shpinë për shkak të forcës së goditjes pranë murit rrethues, ashtu si punëtori u gjet nga mjekët dhe policia.

Meqenëse gëzhoja nuk u gjet, nuk ishte e mundur të përcaktohej saktësisht se nga cila armë mund të ishin shkrepur të shtënat. Pas vrasjes Roi u zhduk. Ai fillon një kërkim të furishëm për një avokat mbrojtës në rrugët e qytetit “i dëshpëruar për atë që kishte bërë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH