Aktualitet

Video e një gruaje franceze të marrë peng në Gaza, Macron denoncon dhe dënon nga Tirana pengmarrësit: Lirojeni pa kushte!

Shkruar nga Liberale
Video e një gruaje franceze të marrë peng në Gaza, Macron

Emmanuel Macron denoncoi nga Tirana, këtë të martë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, marrjen peng të një gruaje izraelite.

Sipas mediave franceze   Macron e quajti “turp marrjen peng të njerëzve të pafajshëm dhe inskenimin e tyre të urryer”, pasi pa videon e një gruaje franko-izraelite të transmetuar nga organizata islamike palestineze Hamas, njoftoi presidenca franceze.

“Presidenti i Republikës vuri në dukje videon e Mia Shem, një shtetase franko-izraelite, e publikuar nga lëvizja terroriste Hamas”, sipas Elysée.

"Ai bën thirrje për lirimin e tij të menjëhershëm dhe pa kushte. Franca është plotësisht e mobilizuar dhe po punon me partnerët e saj për të liruar pengjet franceze të mbajtura nga Hamasi", shtoi i njëjti burim.

Ministrja e Jashtme Catherine Colonna foli të dielën “me familjet, të dashurit e të cilëve u vranë ose u rrëmbyen, përfshirë atë të Mia Shemit”, saktësohet në deklaratë.

Organizata që kontrollon Rripin e Gazës dhe nisi një sulm të paprecedentë kundër Izraelit më 7 tetor, që atëherë mban rreth 200 pengje, sipas zyrtarëve izraelitë. Krahu ushtarak i Hamasit tha të hënën në mbrëmje se numri që kishte marrë peng ishte "midis 200 dhe 250".

Lëvizja islamiste transmetoi të hënën në llogarinë e saj zyrtare në Telegram videon e "njërit prej të burgosurve në Gaza" në të cilën shfaqet një grua e re që flet hebraisht. Në mbishkrim thuhet se ajo u rrëmbye "në ditën e parë" të sulmit të Hamasit në tokën izraelite.

E reja thotë se po mbahet në Gaza dhe kërkon lirimin e saj, duke thënë se po trajtohet mirë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH