Aktualitet

Vakancat në Kushtetuese/ Meta: Do të mbajnë përgjegjësi...

Shkruar nga Liberale
Vakancat në Kushtetuese/ Meta: Do të mbajnë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar edhe për procesin e plotësimit të vakancave në Gjykatën Kushtetuese, pasi i drejtoi letrën.

Meta thotë se KED e vitit 2020 ka problematike, pasi vetë ai ka konstatuar vonesa në procesin e ringritjes së Gjykatës Kushtetuese. Ai kërkon nga KED të dijë se cilat institucione po e zvarrisin procesin duke vonuar informacionin, por ndërkohë Meta akuzon dhe vetë KED-në që po pranon në heshtje këtë situatë.

Sipas Presidentit kjo është e pafalshme dhe institucionet përkatëse do të mbajnë përgjegjësi.

"Kam ndjekur me shqetësim dhe procesin e plotësimit të vakancave për në Gjykatën Kushtetuese. Kjo situatë problematike ka 3 vjet. Që me bllokimin e KED, dhe më pas keqfunksionimin e saj. Problematikat në 2019 janë trajtuar në opinionin e Venecias.

Edhe KED e 2020 ka problematika, si vonesat e pajustifikuara.

Problematikat e konstatuara nuk lidhen vetëm me KED, por dhe institucione të tjera. Që kanë të bëjnë me informacionin, dhe nuk e realizojnë në kohë dërgimin e tij tek KED.

Presidenti kërkon të dijë se si institucionet kanë komunikuar me KED, dhe si KED nuk ka reaguar duke pranuar këtë zvarritje.

Nga një këndvështrim, rezulton që ka institucione që kanë vonuar informacionin për 8 muaj. Por edhe institucione të pavarura prej 5 muajsh. Janë të pafalshme. Afati është 3 muaj për verifikimin e një kandidati. Verifikimi i situatës

Cilat institucione kanë vonuar procesin. KED duhet të raportojë në Kuvend e Presidencë. Po ashtu KLGJ nuk po punon me ritëm të plotë, pasi në GJL po presin mijëra dosje. Nevojë imediate për bashkëpunim.”- tha Meta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH