Globi

Ukraina kërkon më shumë mbështetje ushtarake, Zelensky bën një vizitë të papritur në Mbretërinë e Bashkuar

Shkruar nga Liberale
Ukraina kërkon më shumë mbështetje ushtarake, Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka shkuar në një vizitë zyrtare në Londër. Ai u prit në aeroport nga kryeministri britanik Rishi Sunak, ndërsa presidenti ukrainas pritet të vizitojë Mbretin Çarls dhe t'i drejtohet Parlamentit Britanik.

Zelensky do të vizitojë gjithashtu trupat ukrainase që stërviten aktualisht në Britani, në një kohë kur Kievi i bën thirrje Perëndimit që të dërgojë më shumë armë për t'iu kundërvënë forcave ruse.

Përveç kësaj, Zelenskiy do të takohet me mbretin Charles, sipas agjencisë PA Media, duke cituar Buckingham Palace.

"Vizita e Presidentit Zelensky në Mbretërinë e Bashkuar është një dëshmi e guximit, vendosmërisë dhe luftës së vendit të tij dhe një dëshmi e miqësisë së pathyeshme midis dy vendeve tona," tha Sunak në një deklaratë.

Kryeministri britanik po i reziston ende thirrjeve të ish-kryeministrit Boris Johnson për të dërguar avionë luftarakë në Ukrainë dhe është zotuar të zgjerojë trajnimin e trupave ukrainase për të përfshirë pilotët luftarakë dhe marinsat.

Britania do të njoftojë gjithashtu sanksione të mëtejshme më vonë, që do të synojnë ata që kanë ndihmuar presidentin rus Vladimir Putin "të grumbullojë pasurinë e tij personale dhe kompanitë që përfitojnë nga makina e luftës e Kremlinit". Kjo është vizita e dytë e Zelensky-t jashtë vendit që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH