Globi

U rëmbye dhe u mbajt peng nga Al-Kaeda, mjeku austrialian lirohet pas 7 vitesh

Shkruar nga Liberale
U rëmbye dhe u mbajt peng nga Al-Kaeda, mjeku austrialian lirohet pas 7

Një mjek australian 88-vjeçar i mbajtur rob në Afrikën Perëndimore nga militantët e Al-Kaedës për më shumë se shtatë vjet është liruar.

Dr. Kenneth Elliott është i sigurt dhe mirë dhe është ribashkuar me familjen e tij, tha ministri i jashtëm i Australisë.

Ai dhe gruaja e tij u kapën në vitin 2016 pranë kufirit midis Malit dhe Burkina Fasos, ku ata drejtonin një klinikë për mbi 40 vjet. Al-Kaeda në Magrebin Islamik tha në atë kohë se kishte rrëmbyer çiftin.

Grupi e liroi gruan e tij, Jocelyn, pas tre javësh pas presionit publik dhe asaj që e përshkroi si "udhëzim" nga drejtuesit e tij për të mos përfshirë gratë në luftë.

"Në moshën 88-vjeçare dhe pas shumë vitesh larg nga shtëpia, Dr. Elliott tani ka nevojë për kohë dhe intimitet për të pushuar dhe për të rindërtuar forcën. Ju falënderojmë për mirëkuptimin dhe simpatinë", tha familja e tij në një deklaratë.

Ministrja e Jashtme Australiane Penny Wong pranoi qëndrueshmërinë që Dr.Elliott dhe familja e tij kishin treguar "nëpër rrethanat më të vështira".

“Ne shprehim falënderimet tona për zyrtarët australianë që kanë punuar gjatë shumë viteve për të siguruar lirimin e Dr. Elliott dhe për të ofruar mbështetje për familjen e tij”, tha ajo në një deklaratë.

Me origjinë nga Perth, Dr Elliott dhe gruaja e tij drejtuan një klinikë me 120 shtretër në qytetin e Dijbo në Burkina Faso, ku ai ishte i vetmi kirurg.

Pas kapjes së tyre, banorët vendas hapën një faqe në Facebook për të bërë fushatë për lirimin e tyre.

“Elliott është një person human... Ai përfaqëson më të mirën e njerëzimit”, thuhej në një postim.

Al-Kaeda në Magrebin Islamik (AQIM) dhe grupe të tjera ekstremiste në Afrikën veriore dhe perëndimore kanë përdorur prej kohësh rrëmbimin për shpërblim si një mënyrë për të mbledhur para.

Grupi, i cili i ka rrënjët në luftën e ashpër civile të Algjerisë në vitet 1990, vepron në të gjithë rajonin Sahel në jug të shkretëtirës së Saharasë dhe brenda Malit dhe Burkina Fasos.

Në vitin 2013, ish-pushtuesi kolonial Franca dërgoi 5000 trupa në Mali për të luftuar grupin dhe aleatët e tij, dhe në vitin 2020 vrau liderin e AQIM Abdelmalek Droukdel.

Por Franca u tërhoq vitin e kaluar mes mospopullaritetit në rritje në Mali për operacionin e saj ushtarak./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH