Globi

Tjetër tërmet në Itali, a ka rrezik për lëkundje të reja? Flet aksperti: Në katër ditë ka pasur 8 tërmete

Shkruar nga Liberale
Tjetër tërmet në Itali, a ka rrezik për lëkundje

A ka rrezik për tërmete të reja në Itali? Një tronditje e re është regjistruar ditën e sotme me epiqendër në Calto, në zonën e Rovigos. Sipas Mbrojtjes Civile të Venetos, tërmeti kishte një intensitet prej 4.3 ballë të shkallës Rihter (20 kilometra i thellë). Pak a shumë një përsëritje e tërmetit të së mërkurës së kaluar, pothuajse identike me magnitudë 4.2, dhe me vendndodhjen e njëjtë të epiqendrës. A është duke u zhvilluar një sërë tërmetesh? A mund të ketë lëkundje më të forta?

Është ende e njëjta strukturë si 3 ditë më parë, nënvizon presidenti i INGV Carlo Doglioni. “Fronti i Apenineve nën sedimentet e Luginës së Pos”.

"Kanë pasur 8 ngjarje që nga 25 tetori, të gjitha me energji të ulët. Dy lëkundjet 4.2 janë përcaktuar si dritë dhe janë gjeneruar në zonën ku ka ndodhur një tërmet 4.5 në korrik 2011. Nga sa është analizuar deri më tani, këto të fundit 2 tërmete janë më të thellë (8-10 km) se ai i vitit 2011 (2 km)”, përgjigjet Doglioni.

Në origjinën e tërmeteve ekziston "një mekanizëm shtypës", tha për ANSA presidenti i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, Carlo Doglioni. Tërmeti i sotëm u krijua veçanërisht nga presioni i skajit verior të Apenineve të varrosur nën Luginën Po. “Është një zonë e njohur nga pikëpamja sizmike, pasi ndodhet përgjatë pjesës së përparme të ngjeshjes së zinxhirit Apenin”, vuri në dukje Doglioni.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH