Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi, flet kryebashkiaku: Kemi dalë nga shtëpitë tona, lëkundjet...

Shkruar nga Liberale
Tërmet i fortë në Greqi, flet kryebashkiaku: Kemi dalë nga

Një tërmet 4.8 Rihter jashtë Atalantit , në zonën e Lokrida Fthiotidës të Greqisë, ka ndodhur rreth orës 15:30 të së enjtes.

Dridhja është ndjerë veçanërisht në Athinë.

Sipas Institutit Gjeodinamik , tërmeti ka ndodhur 13 km në jugperëndim të Atalantit. Kjo dridhje u pasua nga dy më të vogla në më pak se 10 minuta. E para ishte 2,5 Rihter 9 km në VP të Orchomenos dhe e dyta 2,6 Rihter 5 km JP të Atalantit.

Kryetari i Atalantisit, Athanasios Zekendes foli për protothema.gr për dridhjet e forta që tronditën rajonin dhe u ndjenë edhe në Atikë, duke thënë: “Është ndjerë në të gjithë rajonin dhe konkretisht në fshatin Exarchos. Të gjithë kemi dalë nga shtëpitë tona. Dhe unë jam në rrugë në momentin që po flas me ju, sepse pas tërmetit ka frikë. Deri më tani nuk raportohet për dëme. Shpresojmë që ky të ishte tërmeti kryesor dhe të mos ketë një tjetër po aq të fortë. Le të bëhen ceremonitë e pas tërmetit dhe qetësohuni”.

Toka nuk gjen qetësi, shteti fqinj tronditet nga tërmeti (Epiqendra+Magnituda)

“Njerëzit u kapën në befasi dhe si në Atalanti ashtu edhe në fshatrat përreth banorët janë në rrugë”deklaron për APE-MPE zëvendësguvernatori i Fthiotidës Ilias Sanidas . Sipas zv.guvernatorit, “policia dhe zjarrfikësit po patrullojnë tashmë fshatrat përreth Atalantit për të përcaktuar nëse ka dëme dhe deri më tani nuk është bërë asnjë raport përkatës”, por siç thekson ai është shumë herët. Kontrollet vazhdojnë si në qytetin e Atalantit ashtu edhe në fshatrat Kalapodi dhe Exarchos, por edhe më gjerë . Sipas banorëve të fshatit Exarchos, “në disa shtëpi të vjetra kanë rënë disa çati, por ende nuk kemi një pamje përfundimtare”.

Ndërkohë, një rrëshqitje dheu ka ndodhur në Tragana gjatë tërmetit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH