Globi

Shtyhet publikimi i filmit "Barbie", Ja cili shtet po e rishikon

Shkruar nga Liberale
Shtyhet publikimi i filmit "Barbie", Ja cili shtet po e rishikon

Filmi i shumëpritur i Hollivudit, Barbie është vonuar në publikimin e tij në provincën Punjab të Pakistanit për shkak të “përmbajtjes së kundërshtueshme”.

Zyrtarët thanë se filmi do të rishikohej dhe kishte nevojë për leje nga bordet provinciale që censurojnë skenat që shkelin vlerat sociale, kulturore dhe fetare të vendit.

“Ne do ta rishikojmë filmin përpara publikimit të tij në vend”- u shpreh sekretar i bordit të censurës së filmit në Punjab. Ai nuk përmendi ndonjë skenë të veçantë.

Lëvizja vjen pasi publikimi i një prej filmave më të përfolur të vitit u shty gjithashtu nga vendet e Lindjes së Mesme, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe Egjiptin.

Vietnami gjithashtu e ndaloi filmin në fillim të këtij muaji për shkak të një skene që nënvizonte një hartë që përshkruan pretendimin e njëanshëm të Kinës për territor në Detin e Kinës Jugore. Filmi fillimisht ishte planifikuar të hapej në Vietnam më 21 korrik.

Pakistani ka një histori të ndalimit të filmave që sfidojnë normat kulturore. Në nëntor, vendi konservator me shumicë myslimane ndaloi Joyland – një film fitues i çmimit në Kanë dhe hyrjen e Pakistanit në Oscar 2023 për shkelje të “normave të mirësjelljes dhe moralit të shoqërisë”.

Joyland shfaqi lidhjen e një burri të martuar pakistanez me një grua transgjinore. Filmi u pastrua më vonë nga qeveria pas një rishikimi nga bordi kombëtar i censurës, por Joyland mbeti i ndaluar në Punjab, provincën më të populluar.

Ekspertët ligjorë në Pakistan besojnë se bordi i censurës së Punjabit ka vazhduar të përkëdhel fanatikët e ngurtë fetarë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH