Kronikë

E veshur si nuse, përcillet për në banesën e fundit 11-vjeçarja në Greqi që u v*ra nga daja (VIDEO)

Shkruar nga Liberale

E veshur si nuse, përcillet për në banesën e fundit

E veshur nuse, prindërit i japin lamtumirën vajzës 11-vjeçare që u vra nga daja i saj.

Në ceremoninë mortore ka marrë pjesë një turmë njerëzish, që gjithashtu i dhanë lamtumirën e fundit vogëlushes.

Në një atmosferë pikëllimi të thellë u zhvillua varrimi i 11-vjeçares Vasiliki, e cila u vra të dielën në Ilia nga daja i saj 37-vjeçar, kur ajo i rezistoi oreksit të tij të sëmurë.

Në ballë të turmës janë prindërit e vajzës që grisin arkivolin e bardhë të fëmijës së tyre.

Familja, të afërmit dhe miqtë e saj nga Ilia dhe zona të tjera të Peloponezit si dhe një numër i madh njerëzish i dhanë lamtumirën e saj pasditen e së mërkurës në Kishën e Shenjtë të Agios Athanasios Myrtias.

Kortezhi u nis nga shtëpia e vajzës.

Autori 37-vjeçar përballet me tre vepra penale dhe dy kundërvajtje.

Akuzat e ngritura ndaj tij nga Prokuroria e Rrethit Ilias kanë të bëjnë me veprat penale të vrasjes nga pakujdesia, tentativës për përdhunim të të miturit, rrëmbimit të të miturit, grabitjes me armë dhe armëmbajtjes, ndërsa e ka dërguar për marrjen në pyetje kryesore te oficeri hetues Ilias.

Pa praninë e avokatit mbrojtës, 37-vjeçari ka kërkuar dhe ka marrë afat për të kërkuar falje të premten e ardhshme para hetuesisë.

Nga obduksioni – nekropsia e kryer mbi vajzën fatkeqe, ka rezultuar se goditjet vrasëse kanë qenë në shpretkë dhe në zemër, ku njëra prej tyre ka goditur një organ jetik.

Nga gjetjet e mjekut mjekësor, nuk dolën gjurmë të abuzimit seksual.

Prindërit e vogëlushes kërkuan vendosjen e drejtësisë për kujtimin e Vasiliqit.

“Të gjejë drejtësi vajza ime e vogël. Vajza ime nuk e meritonte këtë torturë. Dua t’u them të gjitha nënave të botës që të kujdesen për vajzat e tyre. Mos u ndodhi kjo që më ndodhi mua”, kishte thënë nëna e Vasilikit para varrimit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH