Aktualitet

Shifrat zyrtare/ Vendet e BE-së ku punohet më tepër dhe më pak orë gjatë javës

Shkruar nga Liberale
Shifrat zyrtare/ Vendet e BE-së ku punohet më tepër dhe më

Në vitin 2022, java e zakonshme e punës për personat e moshës 20-64 vjeç në Bashkimit Europian sipas të dhënave më të fundit të Eurostat, ishte mesatarisht 37.5 orë.

Dallime të rëndësishme midis vendeve të BE-së janë të dukshme. Javët më të gjata të punës u regjistruan në Greqi (41.0 orë), Poloni (40.4), Rumani dhe Bullgari (secila me nga 40.2).

Në të kundërt, Holanda kishte javën më të shkurtër të orëve të punës në vendet e Bashkimit Europian (33.2 orë), e ndjekur nga Gjermania (35.3) dhe Danimarka (35.4).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH