Showbiz

Shakira sërish probleme me ligjin, prokuroria kërkon këtë radhë burg për këngëtaren

Shkruar nga Liberale
Shakira sërish probleme me ligjin, prokuroria kërkon këtë

Shakira ndodhet sërish nën “mikroskopin” e autoriteteve për mashtrim të dyshuar tatimor.

Artistja 46-vjeçare do të vazhdojë të dalë në gjyq për akuza të veçanta që përfshijnë 14.5 milionë euro taksa të papaguara nga 2012 deri në 2014 dhe pritet të përballet me një hetim të ri për lëvizjet e saj në 2018.

Inspektorët spanjollë filluan të shikonin detajet e rezidencës tatimore të yllit të popit në vitin 2018, duke dyshuar se ajo mund të ketë shmangur taksat. Për këtë arsye, prokurori kërkon dënim me burg deri në 8 vjet ndaj yllit, emri i plotë i së cilës është Shakira Isabel Mebarak.

Këngëtarja më parë kishte një rezidencë tatimore të deklaruar në Bahamas, por u rendit si banore tatimore e Spanjës në vitin 2015, ku kaloi një kohë të konsiderueshme për shkak të marrëdhënies së saj me Gerard Pique.

Ligji tatimor spanjoll thotë se ata që kalojnë më shumë se 183 ditë në vit në Spanjë konsiderohen si banorë të vendit për qëllime tatimore. Inspektorët tatimorë që morën përsipër hetimin thuhet se kaluan më shumë se një vit duke mbledhur prova, duke përfshirë shqyrtimin e mediave sociale të Shakira-s dhe vizitat në vendet e saj të preferuara në Barcelonë, për të mbështetur rastin e tyre se ajo po i shmangej taksave.

Ata arritën në përfundimin se ajo kishte kaluar 242 ditë në Spanjë në 2012, 212 ditë në 2013 dhe 243 ditë në vend në 2014 përpara se të akuzohej për gjashtë akuza për mashtrim tatimor.

Mbrojtja e Shakirës

Këngëtarja kolumbiane ka mohuar çdo keqbërje, duke thënë se ajo ka mbajtur gjithmonë “sjellje të patëmetë tatimore dhe nuk ka pasur kurrë probleme tatimore në të kaluarën”. Këngëtarja punësoi këshilltarë kryesorë, duke përfshirë PriceWaterhouseCoopers, për të trajtuar çështjet e saj financiare dhe pretendon se ajo nuk i ka kaluar kurrë 183 ditët e pranisë në Spanjë që kërkohen për t'u konsideruar si banore tatimore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH