Globi

Rrëfimi që ka shtangur SHBA-në: Babai im ka vrarë 70 persona, i kemi groposur bashkë

Shkruar nga Liberale
Rrëfimi që ka shtangur SHBA-në: Babai im ka vrarë 70

Një sherif në Iowa-n perëndimore thotë se autoritetet lokale, shtetërore dhe federale po "hetojnë në mënyrë aktive" në një zonë rurale ku një grua pretendoi se babai i saj i ndjerë asgjësoi dhjetëra trupa të njerëzve që ai vrau dekada më parë.

"Ne jemi duke e hetuar në mënyrë aktive këtë, dhe kush nuk do ta bënte?", tha Sherifi i Qarkut Fremont, Kevin Aistrope.

“Ne kemi një skenë, por nuk e dimë nëse është skenë krimi”, tha sherifi për KETV. “Nuk kemi viktima, trupa. Asgjë."

Kërkimi pason një artikull të "Newsweek" që citon Lucy Studey, e cila pretendoi se babai i saj, Donald Studey, vrau "50 deri në 70" njerëz vite më parë dhe se ajo ndihmoi në asgjësimin e trupave në një pus në pronën që ai zotëronte pranë Thurman, Iowa".

“Ai na thoshte thjesht që duhej të shkonim te pusi dhe unë e dija se ç’do të thoshte kjo. Sa herë shkonim te pusi ose në kodra, nuk mendoja se do zbrisja. Mendoja se do më vriste sepse nuk e qepja gojën”, thotë Studey.

Susan Studey, motra më e madhe e Lucy Studey, më vonë tha për "Newsweek", se pretendimet e motrës së saj nuk ishin të vërteta. “Babai im nuk ishte njeriu që ajo e bën të ishte. Ai ishte i rreptë, por ai ishte një prind mbrojtës që i donte fëmijët e tij ... Baballarët e rreptë nuk kthehen thjesht në vrasës serialë ... Unë jam dy vjet më e madhe se Lucy. Unë mendoj se do ta dija nëse babai im do të vriste”, tha ajo për Newsweek.

"Gjithçka që kemi është një grua që doli përpara dhe na tregoi një histori rreth trupave në një pus," tha Aistrope.

“Ne sollëm disa qen kufoma. Qentë e kufomave shikuan atje ose shikuan përreth zonës. Nuk do të them se ishte pikërisht mbi pus, por ata treguan në zonë."

"Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të provuar ose hedhur poshtë se mund të ketë një skenë krimi," tha Aistrope.

Hetuesit nga DCI janë takuar me zyrën e Sherifit të Qarkut Fremont dhe FBI-në në një përpjekje të përbashkët për të kërkuar të dhëna për vrasësin e mundshëm serial.

Në këtë fazë, hetuesit po kontrollojnë vlefshmërinë e pretendimeve të Lucy Studey përpara se autoritetet të konsiderojnë gërmimin e një zone ku qentë treguan mbetje të mundshme njerëzore, sipas Mortvedt. Ai shton se qentë e kufomave nuk janë gjithmonë të besueshëm si burim i vetëm, prandaj forcat e rendit do të mbështeten në masa të tjera hetimore përpara se të shqyrtojnë hapat./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH