Aktualitet

Rama tha se nuk njeh asnjë oligark, Alibeaj i numëron ligjet

Shkruar nga Liberale
Rama tha se nuk njeh asnjë oligark, Alibeaj i numëron ligjet

Ish-deputeti i Partië Demokratike, Enkelejd Alibeaj i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama me disa ligje që sipas tij u qepën vetëm për oligarkët nga mazhoranca.

Alibeaj thotë se Koorporata e Investimeve, Investitori Strategjik, rrugët me koncesione, Unaza e Re dhe koncesionet në shëndetësi janë të gjitha ligje të dedikuara për oligarkët.

Ndërkohë që kryeministri tha sot se nuk ka asnjë oligark në Shqipëri dhe se personalisht ai nuk ka njohur ndonjë të tillë

Statusi i Alibeajt:

Sa i kalbur duhet tē jetē Edi Rama qē tē arrijē deri atje sa tē thotē se e zeza nuk ēshtē e zezē, se nē Shqipēri nuk paska oligarkē?!

Njeriu qē e nis ditēn duke bērē llogari sesa do tē vjedhē me oligarkun e karburanteve, sa leje ndērtimi do tē japē pēr oligarkun e ndērtimeve, sa do tē pērfitojē nga shembja e Teatrit dhe ngritja e kullave, sa taksa do t’i heqē oligarkut tē kudogjendur e kēshtu me radhē me çdo pasuri qē ia ka falur njē grushti oligarkēsh, bēn çdo gjē pēr tē mashtruar shqiptarēt qē i rropi nga taksat pēr 7 vjet dhe tani i ka braktisur pa asnjē qindarkē ndihmē.

Disa vendime tē qepura pēr oligarkēt, qē e kanē bērē Edi Ramēn njē ndēr njerēzit mē tē pasur nē Europē.

• Ligjin e Korporatēs sē Investimeve pēr tē shtetēzuar tokēn dhe pēr t’ua dhēnē privatēve pēr ndērtim ia diktoi njē oligark.

• Ligjin e Investitorit Strategjik pēr t’u falur tokat nē bregdet privatēve e bēri sipas porosisē sē njē okigarku.

• Dhēnien me Koncesion tē rrugēve ia diktoi njē oligark tjetēr.

• Unazēn e Re me 20 milionē euro kilometrin e bēri nē favor tē oligarkēve.

• Koncesionet nē shēndetēsi ua shpērndau okigarkēve

Ramavirusi êshtê kryetari dhe ideologu i njê pakice qê hiqen si sipērmarrēs, por qê nuk prodhojnē. Puna e tyre e pērditshme ēshtē biznesi me qeverinê pēr tē zhvatur e varfēruar shqiptarēt dhe Shqipērinē.

Ramavirusi ēshtē ai qê parlamentin e ktheu nê noter tê ligjeve me emêr oligarku dhe zyrat e oligarkēve i shndērroi nê Ministri Financash, Ekonomie, Energjitike dhe Infrastrukture.

Gjithçka nē qeverisjen e Edi Ramēs ēshtē pēr oligarkēt. Asgjē pēr qytetarēt. Pandemia e provoi kētē sērish, prandaj na duhet ta largojmē kryeministrin e oligarkēve dhe tē varfērisē sē shqiptarēve. E kemi pēr detyrē historike tē rikthejmē shpresēn dhe tē vlerēsojmē konkurencēn e lirē, tregun e lirē, ndershmêrinê nê vend tê oligarkisê. /Gazeta Liberale

https://www.facebook.com/EnkelejdAlibeaj/posts/2502587556738152

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH