Globi

Profecia e Ben Blushit në romanin “Kandidati” bëhet realitet në Indi/ Vdiq 12 ditë para zgjedhjeve, gruaja shpallet fituese

Shkruar nga Liberale
Profecia e Ben Blushit në romanin “Kandidati” bëhet

Një grua indiane fitoi në fillim të muajit zgjedhjet lokale, komunale në shtetin më të populluar të Indisë , Uttar Pradesh, edhe pse… e vdekur!

Asia Bee u shpall fituese pas vdekjes pasi, dy javë pas vdekjes së saj, ajo u zgjodh nga mbështetësit që ishin të gatshëm të përmbushnin zotimin e tyre dhe ta mbështesnin atë në shenjë respekti.

Në fakt, kandidati i vdekur fitoi pothuajse 44% të votave. Ashiya Bi, 30 vjeç, e cila ishte kandidate për herë të parë, vdiq nga një sëmundje vetëm 12 ditë para zgjedhjeve.

Ajo vetë ishte shumë e njohur dhe zgjedhësit e saj vendosën ta votojnë për të pavarësisht vdekjes së saj, për të treguar respektin dhe admirimin e tyre.

Bashkëshorti i saj Mudazim Kerisi informoi autoritetet zgjedhore, por zyrtari i qarkut Bhagwan Saran i tha AFP se nuk ishte vendosur asnjë procedurë për të tërhequr emrin e saj nga fleta e votimit.

“Kur nisë procesi zgjedhor, ai nuk mund të ndalet apo të ndërpritet,” shpjegoi ai.

“Ashiya bëri miq lehtësisht dhe njerëzit nuk ishin të gatshëm të thyenin premtimin e tyre për mbështetje ndaj saj, prandaj erdhi ky rezultat,” i tha Times of India një banor lokal, Mohammad Zakir. Sipas bashkëshortit të saj, Ashiya Bee ka “fituar zemrat me sjelljen e saj të qetë dhe të matur”.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH