Globi

Prigozhin kërcënon nga Bjellorusia: Do të sulmojmë sërish Ukrainën

Shkruar nga Liberale
Prigozhin kërcënon nga Bjellorusia: Do të sulmojmë

Yevgeny Prigozhin, tani në mërgim në Bjellorusi, po përpiqet të kthehet me forcë në ballë të zhvillimeve, duke pretenduar se mercenarët e grupit Wagner, i cili duhet të ishte shpërbërë/absorbuar nga forcat e armatosura të rregullta ruse, do të rigrupohen në territoret e Bjellorusisë dhe që andej të nisë sulme të reja kundër Ukrainës.

“Në të ardhmen e afërt, jam i sigurt se do të shihni fitoret tona të radhës në front”, tha Prigozhin sot në një mesazh audio të lëshuar përmes kanalit Greyzone Telegram.

Pas rebelimit të dështuar të 24 qershorit, Prigozhin u gjend në mërgim në Bjellorusi, ku u njoftua se luftëtarët nga grupi Wagner mund ta ndiqnin atë.

Udhëheqja zyrtare ruse nën Vladimir Putin u shfaq në prag të rebelimit për t’u dhënë luftëtarëve Wagner tre opsione, duke thënë se ata ose mund të absorbohen nga forcat e armatosura të rregullta ruse sipas kontratave me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse, ose të kthehen në shtëpitë e tyre, ose të ndjekin Prigozhin. në Bjellorusi.

Tani, vetëm dhjetë ditë më vonë, burrat e Wagner thuhet se kanë kaluar me të vërtetë në territorin bjellorus dhe po ngrenë objekte ushtarake rreth 100 milje nga kufiri ukrainas me bekimet e presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, objekte nga të cilat ata mund të operojnë në të ardhmen e re pushtimet.

Sipas asaj që raportohet si vlerësim, rreth 8000 burra të Wagner mund të zhvendosen në Bjellorusi në të ardhmen e afërt, duke ngritur jo një, por disa baza atje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH