Aktualitet

Një skicë e arkitektit Arben Biçoku, mik i Maks Velos

Shkruar nga Liberale

Ditën e sotme është ndarë nga jeta arkitetkti dhe piktori i njohur, Maks Velo. Velo ishte i shtruar prej disa ditës në QSUT, pasi vuante nga anemia.

Ndërkohë, të shumta kanë qenë edhe mesazhet ngushëlluese të miqve të tij, mes të cilëve edhe arkitekti Arben Biçoku.

Ai ka rikthyer në vëmendje një skicë që i ka realizuar Velos në vitin 2016, gjatë përurimit të librit të tij me poezi "Tapeti im i kuq", në "Friends Book House".

“Tapeti im i kuq”, është i treti libër poetik Maks Velos. Sic thoshte edhe autori " Jam origjinal, por jo poet profesionist".

“Jeta ëndërr është

Si pemë e shartuar,

Frutat nuk janë as të ëmbla, as të hidhura.

Ëndrrat balona me helium

Ulen poshtë

Ose baloni ulet normalisht

Ose baloni digjet si zog i vrarë. 

[gallery columns="1" size="full" gss="1" link="none" ids="1139748,1139749"]

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH