Aktualitet

Nënshkruan letrën që fajësonin Izraelin për sulmet në Gaza, biznesmenët: Nga tregoni emrat, nuk do t'i punësojmë kurrë

Shkruar nga Liberale

Miliarderi izraelit Idan Ofer dhe gruaja e tij, Batia, kanë dhënë dorëheqjen nga bordi ekzekutiv i fakultetit të Harvardit në shenjë proteste ndaj mënyrës sesi drejtuesit e universiteteve janë përgjigjur ndaj sulmeve terroriste të Hamasit kundër Izraelit.

“Fatkeqësisht, besimi ynë në udhëheqjen e Universitetit është shkatërruar dhe ne nuk mund të vazhdojmë të mbështesim Harvardin dhe komitetet e tij me mirëbesim”, tha çifti në një deklaratë për CNN.

Izraeli renditet i 80-ti në Indeksin e Miliarderëve të "Bloomberg" dhe ka një pasuri prej 20 miliardë dollarësh.

Vendimi i Ofer për t'u larguar nga bordi ekzekutiv i Shkollës së Qeverisjes Kennedy të Harvardit vjen pas një zhurme për publikimin e një deklarate anti-izraelite nga një koalicion prej rreth 30 grupesh studentore.

Letra e hapur fajësonte vetëm Izraelin për sulmet e përgjakshme të Hamasit dhe shkaktoi reagime të forta. Sipas "Guardian", disa biznesmenë amerikanë kanë kërkuar që Universiteti të publikojë emrat e studentëve që i përkasin klubeve që kanë nënshkruar letrën, në mënyrë që punëdhënësit e tyre të ardhshëm të dinë qëndrimet e tyre për këtë çështje.

Një nga ata sipërmarrës është Bill Ackman , CEO i Pershing Square, i cili shkroi në një postim në X se ata që mbështesin veprimet e terroristëve duhet ta bëjnë këtë hapur dhe jo të fshihen pas një organizate të madhe.

Letra, e publikuar të dielën e kaluar, thoshte se Izraeli mban përgjegjësinë e plotë për shpërthimin e dhunës, duke shtuar se miliona palestinezë janë të detyruar të jetojnë në një burg të hapur pa asnjë mjet shpëtimi.

Jonathan Neman, CEO i zinxhirit të restoranteve Sweetgreen, kërkoi gjithashtu që të zbuloheshin emrat e studentëve pas letrës. “Do të doja t’i njihja që të mos i punësoja kurrë këta njerëz”, i shkruan biznesmeni X.

Megjithatë, vlen të theksohet se kjo letër e veçantë nuk ishte arsyeja kryesore e dorëheqjes së Oferi, siç tha një person me njohuri për këtë çështje për CNN. Sipas këtij burimi, çifti ka qenë kryesisht i pakënaqur nga qëndrimi i anëtarëve të administratës së institucionit arsimor dhe jo nga ai i studentëve./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH