Aktualitet

Mori peng shokun, 41-vjeçari arrestohet edhe për vrasje me pagesë

Shkruar nga Liberale
Mori peng shokun, 41-vjeçari arrestohet edhe për vrasje me

Dodë alias Elton Gjikolaj, një person me rrezikshmëri të lartë në Shqipëri dhe i dënuar disa herë nga drejtësia Shqiptare, është arrestuar sot në ambientet e kalasë së Gjirokastrës.

Gjikolaj, kishte disa ditë që kishte mbërritur në këtë qytet, ndërkohë autoritet Kosovare e kërkonin si njeriun kryesor të ekzekutimit me tritol të biznesmenit kosovar Haxhi Ahmeti, i vrarë në 14 shtator 2018 në fshatin Smolecë të Gjakovës. Autoritet Kosovare, kanë hetuar për gati dy vite dhe kanë mundur që të identifikojnë nëpërmjet analizave të ADN-së se personi që ka marë pjesë në këtë ekzekutim, është shqiptari Dodë alias Elton Gjikolaj, nga qyteti i Rrëshenit, banues Velipojë.

Prokuroria e Kosovës që prej datës 6 korrik 2020, ka lëshur urdhër-arresti, ndërkombëtar në ngarkim të Dodë alias Elton Gjikolaj për veprat penale të "Vrasjes" dhe "Armëmbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake dhe shpërthyese". Pritet që në ditët në vijim, 41 vjeçari Gjikolaj të dalë para gjykatës së Gjirokastrës, ku do njihet me masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor, afat ky që do shërbejë si kohë për të ardhur kërkesa për ekstradimin e tij në Kosovë, shkruan shqiptarja.

Dodë alias Elton Gjikolaj rezulton të jetë dënuar në vitin 2016 në Shkodër, me 8 muaj burg për akuzën e “Vjedhjes së energjisë elektrike”. Ndërkohë në muajin shkurt 2018 Gjikolaj është dënuar sërisht nga gjykata e Shkodrës me 5 muaj e 20 ditë burgim për akuzën e “Heqjes së paligjshme të lirisë”.

Këtë masë dënimi ai e ka kryer gjatë fazës së paraburgimit dhe është liruar menjëherë pas dhënies së vendimit nga gjykata. Sipas dosjes hetimore ngjarja e pengmarjes së Pjetër Narkaj, ka ndodhur në 14 gusht 2017, ku policia e Shkodrës është vënë në dijeni se në vendin e quajtur Velipojë, ka një rast të heqjes së paligjshme të lirisë, ku Pjetër Narkaj, ishte marë peng për shkak të një një borxhi të pashlyer. Njeriu që kishte kryer këtë pengmarje ishte pikërisht Dod alias Elton Gjikolaj. Pjetër Narkaj, pasi ishte marë peng, ka mundur të komunikojë me motrës e quajtur Gj..., i cili i ka thënë “...më kanë marrë peng Dod (Elton) Gjikolaj, pasi i kam 4000 euro borxh, jam në Velipojë dhe thuaj vëllezërve të sjellin 4000 euro se s’bën, përndryshe do të më vrasin...”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH