Aktualitet

Meta do shpërndajë Parlamentin? Pas Berishës, flet edhe Balla

Shkruar nga Liberale
Meta do shpërndajë Parlamentin? Pas Berishës, flet edhe Balla

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një deklaratë për shtyp iu përgjigj presidentit Ilir Meta, i cili tha pak ditë më parë se me një dekret mund të shpërndajë Parlamentin.

Deputeti socialist u shpreh se presidentin sheh ëndrra me sy hapur kur flet për shpërndarjen e Parlamentit.

“Unë di, shqiptarët dinë, që në republikën e Shqipërisë Presidenti zgjidhet nga Parlamenti dhe nuk ndodh e kundërta. Kush kupton sadopak jurispudencë në këtë vend e di që Kuvendi e ka të drejtën ta shkarkojë Presidentin, në bazë të një procesi rigoroz kushtetues.

Presidenti shef ëndrra me sy hapur, kur flet për gjoja dekrete që mund të shpërndajë Parlamentin. Të mos harrojmë të vetmen lidhje që ka Presidenti me Kuvendin, që është ajo e thërritjes për caktimin e seancës së parë plenare. Presidenti nuk e ka kompetencën për shpërndarjen e Parlamentit, ndërsa Kuvendi e ka kompetencën për shkarkimin e Presidentit”, tha Balla. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH