Globi

“Më tha Jezusi”, prifti amerikan arratiset me studenten e tij 18-vjeçare

Shkruar nga Liberale
“Më tha Jezusi”, prifti amerikan arratiset me studenten e tij

Policia në shtetin amerikan të Alabama-s, po heton arratisjen e mundshme në Itali të një prifti katolik, së bashku me një gjimnaziste të cilën dyshohet se burri e joshi. Alex Crow, 30 vjeç, u hoq nga detyrat e tij nga kryepeshkopata lokale muajin e kaluar pasi ai braktisi postin  dhe u soll në mënyrë krejtësisht të papërshtatshme për postin e tij.

Kleriku po jepte mësim teologjie në shkollën e mesme katolike McGill-Toolen kur marrëdhëniet midis tij dhe një studenteje 18-vjeçar filluan të nxisnin thashetheme gjithnjë e më të zhurmshme.

Policia zbuloi interesin romantik të Crow-së për nxënësen, pasi gjeti një letër dashurie që mësuesi dyshohet se i dërgoi asaj në ditën e Shën Valentinit. "Unë besoj se ka pasur një lloj nxitjeje dhe një i rritur shumë më i vjetër ndërveproi me vajzat adoleshente në mënyrë të papërshtatshme," tha Sherifi Paul Burch për NBC, duke spekuluar se mund të ketë "viktima" të tjera.

Dyshohet se çifti u gjet në Itali nga një i afërm i studentes, i cili tha se e reja kishte udhëtuar me Crow me "vullnetin e saj të lirë". Sipas raportimeve, të dy ishin nisur për në qytetin spanjoll të San Sebastian de Garabandal, një vend i njohur për disa shfaqje Marian në vitet 1960.

Letra, e lëshuar të hënën nga Zyra e Sherifit të Qarkut Mobile, e bëri të qartë se Crow nuk ka plane të kthehet në Mobile. “Më tha Jezusi”, ka shkruar ai.

Pjesa më e madhe e sfondit teologjik të Crow ka përfshirë studimin e demonologjisë dhe ekzorcizmit, me priftin që pretendoi në një podcast të vitit 2022 se ai iu nënshtrua një "mini-ekzorcizmi", për të cilin ai tha se do ta kuronte atë nga dhimbjet e kokës, vështirësitë e kokës dhe gjoksit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH