Globi

Mbyllen baret e restorantet, njerëzit “sulmojnë” Parlamentin skocez

Shkruar nga Liberale
Mbyllen baret e restorantet, njerëzit “sulmojnë”

Punonjësit e bareve dhe restoranteve në Skoci kanë hedhur një grumbull të madh me kuba akulli jashtë Parlamentit të Skocisë, në formë proteste për rimbylljen e tyre në kuadër të masave kundër koronavirusit.

Qeveria skoceze ka vendosur mbylljen e bareve, restoranteve dhe pub-eve deri në 25 tetor, duke i lejuar që t’i shërbejnë vetëm njerëzve që duan të marrin me vete ushqimin apo pijet.

“Nuk e dimë se çfarë do të bëhet me ne. E kemi kaluar keq valën e parë pasi nuk punuam, tani prapë na mbyllën. A do të punojmë për Krishtlindje dhe Vitin e Ri? Nuk dimë gjë fare”, tha një punonjëse restoranti.

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1165169,1165170,1165171,1165172"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH