Aktualitet

Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta

Shkruar nga Liberale
Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta

Ditën e sotme është mbledhur Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta në lidhje me dekretimin e anulimit të zgjedhjeve të 30 qershorit.

Sot do të shqyrtohet opinioni i Komisionit të Venecias në lidhje me këtë çështje.

“Në sfondin e një procedure aktuale të shkarkimit të presidentit shqiptar, Ilir Meta, për shtyrjen e zgjedhjeve lokale përtej mandatit elektoral të autoriteteve lokale, ekspertët e Këshillit të Evropës në Komisionin e Venecias konkludojnë se ndërsa Presidenti mund të ketë vepruar përtej kompetencave të tij kushtetuese, indikacione se veprimet e tij mund të mos kenë qenë të një natyre që mund të justifikojnë shkarkimin.

Në opinionin e miratuar sot, i cili është bërë me kërkesë të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, Komisioni i Venecias thekson se Presidenti shqiptar nuk mund të anulojë zgjedhjet pa konsensus politik. Edhe në rastet e emergjencave shtetërore, si lufta apo katastrofat natyrore, Parlamenti duhet të miratojë një legjislacion ‘ad hoc’ për të shtyrë zgjedhjet.

Në përgjigje të krizës politike në vend dhe bojkotit elektoral nga disa parti të mëdha politike, Presidenti fillimisht anuloi dhe më pas i shtyu zgjedhjet lokale. Edhe nëse Parlamenti mund të konfirmojë se Presidenti ka tjekaluar kompetencat, Komisioni i Venecias vë në pikëpyetje nëse kjo është e një karakteri të tillë sa të provojë “shkelje serioze”, thuhej në opinionin e Komisionit. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH