Sport

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të shpërthejnë në Euro 2024!

Shkruar nga Liberale

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Nga ata më të njohurit deri te yjet e fundit, "Liberale" referuar analizës së mediave të huaja, ka zgjedhur 10 lojtarët që pritet të shkëlqejnë në Euro 2024, event që mbahet në Gjermani. Euro 2024 ngre siparin nesër në Gjermani. Nikoqirët përballen me Skocinë në Allianz Arena të Mynihut në Grupin A më 14 qershor, të premten.

Lojtarët e profilit të lartë dhe yjet e njohur nga ligat më të mira në botë do të garojnë në kampionatin njëmujor të Europës.

10 lojtarët më të mirë, për t'u parë gjatë turneut Euro 2024:

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Jude Bellingham (Angli)

Sezoni mahnitës dhe debutues i Jude Bellingham në mega klubin spanjoll Real Madrid e ka kthyer me shpejtësi mesfushorin sulmues anglez në një nga produktet e nivelit "astronomik" në futbollin evropian. Bellingham ndihmoi gjigantin spanjoll me 18 gola në ligë në sezonin 2023-24, duke ndihmuar Madridin të fitojë titullin e La Ligës dhe atë të Ligës së Kampionëve. Përveç statistikave mbresëlënëse, cilësitë drejtuese dhe mentaliteti fitues i 20-vjeçarit i kanë dhënë atij statusin e një heroi mes fansave të Bernabeut. Bellingham do të jetë i etur për tia bashkuar Tre Luanëve performancën e tij spektakolare të klubit dhe mund të jetë faktori X në fushatën e Anglisë në Euro 2024, pasi ata kërkojnë të pretendojnë titullin e parë Europian.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Florian Wirtz (Gjermani)

Florian Wirtz u emërua Lojtari i Vitit i Bundesligës për rolin e tij kyç në skuadrën revolucionare të Xabi Alonso-s fituese e titullit 2023-24 në Bayer Leverkusen, pasi mesfushori sulmues grumbulloi të dytin më shumë asistime (11) dhe shënoi një numër të barabartë golash. Wirtz është një nga yjet më të ndritur që ka dalë nga Gjermania në dekadën e fundit, me një talent të rrallë për të kontrolluar dhe dominuar mesfushën në një mënyrë që pak lojtarë të tjerë në futbollin botëror munden. Nëse kombi mikpritës i Euro 2024 Gjermania do të ketë ndonjë shans për të fituar trofeun në tokën e saj, Wirtz do të duhet të jetë në maksimumin e tij me ndikim në mënyrë që ata të kenë sukses.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Xavi Simons (Holandë)

Xavi Simons është një produkt i Akademisë La Masia të Barcelonës dhe loja e tij ngjason me tipare të admirueshme të 'Total Football' – një sistem taktik i zakonshëm në futbollin holandez dhe spanjoll në të cilin çdo lojtar mund të marrë rolin e çdo lojtari tjetër në fushë – duke lejuar 21- vjeçarin për të luajë nga një mori pozicionesh. Në RB Leipzig, Simons operon në të dy krahët dhe gjithashtu si mesfushor sulmues, duke mbajtur topin, duke maksimizuar posedimin dhe duke krijuar mundësi për të shënuar gol për shokët e tij. Nëse i jepet kohë dhe liri sulmuese nga trajneri Ronald Koeman, Simons mund të jetë një lojtar i shquar për Holandën, duke iu dhënë holandezëve një shans më shumë për të mposhtur pretendentët kryesorë në Euro 2024.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Rasmus Hojlund (Danimarkë)

Pasi iu bashkua Manchester United si nënshkrimi i tyre më i shtrenjtë në verën e vitit 2023, Rasmus Hojlund e justifikoi plotësisht çmimin e tij, duke shënuar 10 gola në Premier Ligën angleze dhe në moshën vetëm 21 vjeç, duke u bërë lojtari më i ri që arrin gola dyshifrorë në sezonin 2023-24. Pas tejkalimit të problemeve të lëndimeve dhe një rënieje të formës, Hojlund u shfaq si një talent premtues në muajt e fundit të Premier League dhe do të jetë i etur për ta përmirësuar formën në Euro 2024. Në vitin e kaluar, Hojlund ka lulëzuar edhe në nivel ndërkombëtar, duke udhëhequr sulmin e Danimarkës me shtatë golagjatë fushatës kualifikuese të Euro 2024.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Kevin De Bruyne (Belgjikë)

Playmaker Kevin De Bruyne ishte maestro i mesfushës pas sulmit triufues të Mançester Sitit në titullin e Premier League 2023-24 (EPL), duke orkestruar sulmin e "Sky Blues" drejt titullit të tyre të katërt radhazi. Belgu ishte pothuajse i pandalshëm në gjysmën e dytë të sezonit për Cityn dhe është në formë në kohën e duhur me fillimin e Euro 2024. Belgjika do të shpresojë që De Bruyne të jetë i aftë dhe të shkëlqejë për Euro, ku mund të përfitojnë nga përvoja e tij, si një skuadër me pamje e cila shpreson të përmirësojë paraqitjet çerekfinale të skuadrës në Euro 2016 dhe Euro 2020.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Kenan Yildiz (Turqi)

Tetëmbëdhjetë vjeçari Kenan Yildiz transformoi skuadrën e mërzitshme të Juventusit të Max Allegrit në Serinë A të Italisë, duke ndihmuar ekipin italian me mentalitet mbrojtës të shënonte shumë më tepër se sa pritej. Prania e tij përmirësoi jo vetëm formën e shokut të tij sulmues Dushan Vlahovic, por edhe lojën e krahut të Juventusit, duke i lënë hapësirë ​​midis linjave. Si një nga sulmuesit më premtues të Serie A, Yildiz shihet si një yll premtues për Turqinë, për të cilën ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar kundër Gjermanisë në nëntor të vitit të kaluar. Euro 2024 do të jetë një lloj kthimi në shtëpi për sulmuesin: Yildiz ka lindur në Regensburg, Gjermani nga një baba turk dhe një nënë gjermane. Ai do të shpresojë të ngrejë Turqinë të paktën në çerekfinale pasi vendi i tij u eliminua në mënyrë zhgënjyese në fazën e grupeve në dy Eurot e fundit.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Lamine Yamal (Spanjë)

Vetëm 16 vjeç, Lamine Yamal ka vendosur një listë të rekordeve të jashtëzakonshme në karrierën e tij të re: golashënuesi më i ri për Barcelonën, golashënuesi më i ri në historinë e La Ligës dhe golashënuesi më i ri për kombëtaren spanjolle. Natyra shpërthyese e këtij djali të mrekullueshëm spanjoll në krahë dhe aftësia unike për të gjetur rrjetën e bën atë një nga opsionet më të mira që ekipi kombëtar do të ketë në sulm në Euro 2024, në Gjermani. Euro 2024 mund të rezultojë të jetë festa globale e paraqitjes për lojtarin që shumë besojnë se është një nga perspektivat më të mëdha të 16-vjeçarëve për të luajtur në evente të tilla. Spanja mban rekordin për fitoret e kampionatit evropian me Gjermaninë me nga tre secila. Potenciali i Yamal mund të sjellë një trofe të katërt të paprecedentë për Spanjën.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Phil Foden (Angli)

Realizimi mbresëlënës i 19 golave ​​dhe tetë asistimeve të Phil Foden për Manchester Cityn i dha atij çmimin Lojtari i Sezonit, pasi skuadra e tij fitoi titullin e katërt radhazi në Premier League angleze. 23-vjeçari impresionoi në një pozicion sulmues në mesfushë për Cityn dhe nëse Gareth Southgate e aktivizon atë në të njëjtin pozicion në një vend të jashtëm, Foden mund të jetë rreziku i Tre Luanëve. Anglia gati fitoi titullin e saj të parë Euro vetëm tre vjet më parë në edicionin e 2020, që u mbajt në 2021 prej COVID-19, duke humbur me dhimbje penalltitë ndaj Italisë në finale. Një turne i shkëputur nga Foden mund të jetë arma shtesë që u nevojitet para se t'i japin fund thatësirës së tyre për titullin e Euros.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Kylian Mbappe (Francë)

I njohur për driblimin e tij magjepsës, shpejtësinë dhe përfundimin klinik, Kylian Mbappe ka qenë një nga lojtarët kryesorë të një kombëtareje fantastike të Francës në vitet e fundit. 25-vjeçari, i cili do të mbajë shiritin e kapitenit në Euro, shkon në turne pas një sezoni të mrekullueshëm të fundit me Paris Saint-Germain, duke shënuar 44 gola në të gjitha garat. Mbappe ka nënshkruar për të luajtur për Real Madrid sezonin e ardhshëm. Me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon tani në muzg të karrierës së tyre të shkëlqyer, Euro 2024 përfaqëson platformën ideale që Mbappe t'i sinjalizojë komunitetit botëror të futbollit se ai është gati të kurorëzohet si lojtari më i madh në botë - dhe se nuk ka mënyrë më të mirë për të bërë se sa duke e çuar Francën në Kampionatin e parë Evropian, në 24 vjet.

Nga Bellingham te Mbappe: 10 LOJTARËT që premtojnë të

Josko Gvardiol (Kroaci)

Josko Gvardiol mbërriti në Manchester City si qendërmbrojtës, por 22-vjeçari u shndërrua në mënyrë spektakolare në një mbrojtës të majtë golashënues, duke e bërë atë një nga makthet më të mëdha të ndeshjeve të Premier League për ekipet kundërshtare. Në sezonin 2023-24, Gvardiol gjithashtu luajti në sulmin e Cityt, duke shënuar pesë gola të dobishëm dhe duke dhënë tre asistime në të gjitha garat. Kjo ndjesi hibride e rrallë si mbrojtës i kthyer në sulmues është gjithashtu e gjithanshme për të luajtur në një rol mbrojtës, në mesfushë, për Kroacinë, duke lejuar kapitenin e tyre Luka Modric të diktojë lojën në mesfushë. Aftësia unike e Gvardiol e pozicionon mirë Kroacinë për të luajtur rolin e spoilerit në Euro 2024.

Përgatiti: a.m /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH