Kosova

Kurti i prerë: Presim ndëshkimin e Serbisë për sulmet terroriste në veri!

Shkruar nga Liberale
Kurti i prerë: Presim ndëshkimin e Serbisë për sulmet

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se pret që siguria pë Kosovën dhe ndëshkimi për sulmuesit serbë, të jenë çështjet të cilat do të diskutohen sot në Parlamentin Evropian.

Kurti e bëri këtë deklaratë  në cilësinë e pjesëmarrësit në tryezën e procesit të Berlinit.

"Presim që të ndodhë ndëshkimi për sulmuesit, në këtë rast Serbisë që e mbështeti ushtarakisht, financiarisht, politikisht, zyrtarisht atë që ndodhi në Banjskë të Zveçanit.

Por në të njëjtën kohë edhe ekstradimi i të gjithë atyre që po ndjeken sepse ikën nga vendi i krimit. Më lejoni të përkujtoj se me datën 26 qershor në Kuvendin e  Kosovës ne i kemi shpallur dy organizata terroriste, ‘Mbrojtjen civile’ dhe ‘Brigadën veriore’, të cilat kanë vepruar dhe veprojnë në territorin e Republikës së Kosovës në mënyrë ilegale”, ka thënë Kurti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH