Aktualitet

Kërkesa e PS, reagon Celibashi: Në qendrat ku nuk punon pajisja elektronike do votohet manualisht

Shkruar nga Liberale

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celbashi ka reaguar pas kërkesës së Partisë Socialiste për vijimin e votimit pa përdorimin e pajisjes PEI.

Celibashi tha se, në 205 qendra votimi nuk punon pajisja dhe për këtë arsye procesi i votimit do të jetë manual.

“Informojmë mbi problematikat e shumta me pajisjet elekronike të identifikimit. Janë 4464 qendra votimi që funksionojnë normalisht me pajisjen e identifikimit elektronik. 205 qendra votimi që sipas informacionit në kohë reale na tregojnë se pajisja s’mund të marrë në kohë reale informacion prej tyre. Janë 532 qendra votimi për të cilat nuk kemi informacion, ose të gjitha këto qendra PEI nuk funksionon, por është një e dhënë që nuk e kemi. Po komunikojmë me këto qendra, për të ditur nëse aty procesi është duke u zhvilluar me PEI apo manualisht. Janë 532 që presupozet në rastin më të keq se identifikimi nuk po bëhet përmjes pajisjes PEI. Jemi përpjekur të korigjojmë për aq sa ka qenë e mundur për të ndryshuar situatën.” u shpreh ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH