Showbiz

Ja mënyra se si të shmangni të ënjturat e këmbëve

Shkruar nga Liberale
Ja mënyra se si të shmangni të ënjturat e këmbëve

Një nga faktorët kryesorë që shkakton të ënjtura në këmbë është nxehtësia.

Pra kur trupi ndjen shumë nxehtësi, venat zgjerohen duke i lejuar lëngjet të kalojnë në sasi të mëdha. Për shkak të gravitetit, gjaku që rrjedh shumë shpejt dhe shkon me shumicë në zonën e këmbëve. Kjo bën që të fryhen këmbët dhe kyçet.

Për këtë arsye mënyra më e mirë për të shmangur ënjtjet është qëndrimi larg temperaturave të nxehta.Pra qëndrimi në një zonë të freskët mund të jetë një opsion i mirë.

Po ashtu një mënyrë tjetër është edhe hidratimi si dhe mosqëndrimi vetëm ulur por edhe lëvizja e rregullt e trupit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH